REKLAMA

Sztuka wyjęta z codzienności

21.10.201602.04.2017

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

KrakówLipowa 4
bilety od 10 zł

Wystawa "Sztuka wyjęta z codzienności" w MOCAK-u

Miarę wybitności artysty stanowi odkrycie własnej metody „przerabiania świata”, takiej, która innym otwiera oczy na nieznane obszary symboliczności. Daniel Spoerri jest wielkim odkrywcą artystycznym. Jego główną inspiracją była „sztuka” kulinarna, czyli to, co człowiek je, na czym je, jak aranżuje scenę posiłku, co po sobie zostawia. Jego prace z cyklu "Stoły-obrazy" to wielkie wydarzenie w historii sztuki – dzieła, które równocześnie są dowcipne, ironiczne, nostalgiczne, a na dodatek zawierają w sobie nutę egzystencjalnego cierpienia związanego z przemijaniem. Trop „resztek po człowieku” podsunął mu koncepcje innych cykli. Tytuł jednego z nich – "To zostaje!" – deklaruje to zainteresowanie wprost.

Na różnych targach staroci w Wiedniu Spoerri wybierał stoły handlarzy lub kolekcjonerów, które były dla niego szczególnie interesujące, kupował całość „kompozycji” i następnie ją utrwalał. Powstawały szczątkowe dokumenty czyjegoś życia. Trochę inny zabieg – ale też odwołujący się do rytuałów codzienności – pojawia się w kolażach poetyckich "Wyblakła wyrocznia". Daniel Spoerri pociął makatki ludowe z wyhaftowanymi sentencjami i z ograniczonej ilości uzyskanych słów starał się ułożyć własne mądrości życiowe. Ale tamten świat już minął i jego siła wyblakła. Tym razem powstał przewrotny ślad posiłku duchowego. Inna koncepcja artystyczna – bardzo poruszająca – pojawia się w cyklu "Kolekcje". Są to monotematyczne kompozycje narzędzi wspomagających przetrwanie ducha i ciała. Odnoszą się do jedzenia, leczenia, ale również modlitwy.

Daniel Spoerri postrzega świat przedmiotów jak wielki słownik kryjący w sobie wyrafinowane znaczenia. Nauczył się z niego bezbłędnie korzystać. Ten słuch znaczeniowy – w połączeniu z typowym dla artystów Fluxusu filozoficznym poczuciem humoru oraz z właściwym smakoszom gestem ładnego nadmiaru – zdecydował o jego talencie. Dzięki tej wykwintnej kombinacji jego prace są zarazem mądre, poruszające i piękne.

zdjęcia

To zostaje! Pchli targ w Wiedniu, sobota, 28 listopada 2015 roku, godz. 17 (Was bleibt! Flohmarkt Vienna, Samstag, 28. November 2015, 17 h), 2015, asamblaż, 85 × 140 × 32 cm
Jady (Yadim), 2010, asamblaż, 101,5 × 106,5 × 26 cm
Wyblakła przepowiednia nr 18 (Fadenscheiniges Orakel Nr. 18),  2014, haft, kolaż tekstowy, 109 × 57 cm
Wystawa w Galerie Handschin przy Hammerstraße (Handschin Hammerausstellung), 1978, asamblaż, 75 × 194 × 80 cm

zobacz także

czytaj także

REKLAMA