REKLAMA

Kiedy znów będę mały?

18.0618.09.2016

Cricoteka. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

KrakówNadwiślańska 2-4
bilety od 10 zł

Wystawa "Kiedy znów będę mały?" w Cricotece

Maurice Maeterlinck – belgijski autor, twórca marionetkowego dramatu "Śmierć Tintagilesa" – uważał, że człowiek jest bezradny w starciu z przeznaczeniem. Twierdził też, że ze względu na ograniczenia fizyczne oraz psychiczne, żaden aktor nie jest w stanie odegrać bohaterów dramatu. Idealną alternatywą, również ze względu na swój metaforyczny potencjał, wydały mu się marionetki – obiekty poruszane przez aktora za pomocą sznureczków.

W 1938 roku Tadeusz Kantor jako młody student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wystawił „kieszonkowy spektakl” na podstawie dramatu Maeterlincka i z udziałem marionetek. Schlemmerowskie w duchu przedstawienie znalazło swoją kontynuację pięćdziesiąt lat później w pierwszej części cricotage’u "Maszyna miłości i śmierci", kiedy to Kantor po raz kolejny wrócił do dramatu Maeterlincka.

Jednym z wątków podejmowanych na wystawie "Kiedy znów będę mały?" w Cricotece jest moment narodzin artystycznej osobowości oraz wchodzenia w wiek dojrzały (coming-of-age story). W kinie takie narracje określa się mianem coming-of-age film, a w badaniach literackich używa się kategorii Bildungsroman (powieść o formowaniu) lub Künstlerroman (powieść artystyczna). Wspomniane gatunki koncentrują się na psychologicznym i moralnym dojrzewaniu jednostki oraz na przejściu z wieku dziecięcego w świat dorosłych. Wystawa wyłapuje momenty transformacji oraz duchowe uniesienia, które towarzyszą artystom w momencie dojrzewania, koncentrując się na pierwszych pracach artystycznych oraz fascynacji ikonografią dzieciństwa i teatrem lalkowym.

Artyści: Paweł Althamer, Guy Ben-Ner, Karina Bisch, Christian Boltanski, Bracia, Anja Carr, Maciek Chorąży, Jan Fabre, Aneta Grzeszykowska, Wiktor Gutt, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Tony Oursler, Claus Richter, Franciszka Themerson, Adam Walny, The Book Lovers 

Kurator: Joanna Zielińska.

wideo


zdjęcia

Wystawa
Wystawa
Wystawa

czytaj także

REKLAMA