Maria Mater Misericordiae
Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny
Na wystawie "Maria Mater Misericordiae" w Muzeum Narodowym w Krakowie organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, można zobaczyć blisko 100 dzieł, głównie ze ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane są dzieła wybitnych artystów tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna czy Vasari.
Na wystawie "Maria Mater Misericordiae" pokazane są wizerunki Marii w płaszczu opiekuńczym, Marii ukazującej pierś, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Marii - Pietę, Matkę Boską karmiącą Dzieciątko.
W katalogu wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się m.in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii. Dzięki temu powstanie obszerne kompendium, pozwalające zapoznać się dogłębnie z ikonografią Matris Misericordiae. Podstawowe ustalenia ikonograficzne z katalogu zostaną także zaprezentowane w przewodniku dla zwiedzających wystawę, a także – w bardzo skróconej formie – w napisach, towarzyszących tej ekspozycji.
Wystawa "Maria Mater Misericordiae" jest jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży.
Krakowska wystawa jest kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).
Kuratorzy: prof. dr hab. Piotr Krasny, prof. Giovanni Morello.
zdjęcia
zobacz także
czytaj także
