REKLAMA

Maria Mater Misericordiae

24.0609.10.2016

Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny

KrakówAl. 3 Maja 1
bilety od 16 zł

Na wystawie "Maria Mater Misericordiae" w Muzeum Narodowym w Krakowie organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, można zobaczyć blisko 100 dzieł, głównie ze ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane są dzieła wybitnych artystów tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna czy Vasari.

Na wystawie "Maria Mater Misericordiae" pokazane są wizerunki Marii w płaszczu opiekuńczym, Marii ukazującej pierś, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Marii - Pietę, Matkę Boską karmiącą Dzieciątko.

W katalogu wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się m.in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii. Dzięki temu powstanie obszerne kompendium, pozwalające zapoznać się dogłębnie z ikonografią Matris Misericordiae. Podstawowe ustalenia ikonograficzne z katalogu zostaną także zaprezentowane w przewodniku dla zwiedzających wystawę, a także – w bardzo skróconej formie – w napisach, towarzyszących tej ekspozycji.

Wystawa "Maria Mater Misericordiae" jest jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży.

Krakowska wystawa jest kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).

Kuratorzy: prof. dr hab. Piotr Krasny, prof. Giovanni Morello.

zdjęcia

Andrea Mantegna, Matka Boska z Dzieciątkiem, 1491, rysunek tuszem na pergaminie
Autor nieznany, Matka Boska Orantka, XII w., mozaika
Donatello, właśc. Donato di Niccolo di Betto Bardi, Matka Boska z Dzieciątkiem, 1420-1430, rzeźba z terakoty
Warsztat Lorenza Ghibertiego, Matka Boska z Dzieciątkiem, 1425-1430,
rzeźba ze stiuku polichromowanego
Francesco di Simone Ferrucci, Matka Boska karmiąca Dzieciątko, relief gipsowy, druga połowa XV wieku
Rzeźbiarz marchijski, Pieta, 2 połowa XV w., rzeźba z terakoty

zobacz także

czytaj także

REKLAMA