REKLAMA

Filippo Menichetti i Martin Errichiello. W czwartej osobie

15.0512.06.2016

Skład Długa

KrakówDługa 72
WSTĘP WOLNY

Wystawa prac Filippo Menichettiego i Martina Errichiello "W czwartej osobie" w ramach Sekcji ShowOFF festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

W ramach tej sekcji prezentowane są premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu.

W latach 60. XX wieku, w okresie tak zwanego cudu gospodarczego włoskie elity kulturalne i polityczne zapoczątkowały zakrojoną na szeroką skalę transformację regionów i tradycji. Krok ten podjęto w imię postępu, który napędzać miało zbudowanie nowych dróg, nowych fabryk, no i oczywiście nowej tożsamości. Tożsamość ta powinna była umożliwić – technicznie i politycznie – powiązanie najbardziej odległych od siebie rejonów kraju oraz przybliżenie zawartej w sobie obietnicy zmiany najbardziej nawet nieprzystępnym osobom. Stanowiąca przedmiot badań wizualnych Kalabria to region o sięgającej starożytności historii, któremu przedsięwzięcia modernizacyjne narzuciły własny język i własną estetykę, powoli przytłaczając lokalny krajobraz ludzki i naturalny. Projekt W czwartej osobie przedstawia wizualne studium przeprowadzonej w tym regionie w minionym półwieczu transformacji antropologicznej i geopolitycznej – przemiany, której „narracja” po dziś dzień spowita jest mgłą tajemnicy.

Kurator: Simon Karlstetter.

Filippo Menichetti (1986, Florencja) - w 2009 roku ukończył studia psychologiczne na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, a następnie uzyskał stopień magistra reportażu w Scuola Romana di Fotografia w Rzymie. Swoje zainteresowania skierował na interakcje między człowiekiem a jego środowiskiem, skupiając się na krajobrazie miejskim. W 2012 roku ukończył Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (Duńską Szkołę Mediów i Dziennikarstwa), gdzie zrealizował projekt What Remains. Meditations on a Landscape.

Martin Errichiello (1987, Neapol) - ukończył Scuola di Fotografia Riccardo Bauer w Mediolanie oraz studiował narrację wizualną w Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (Duńskiej Szkole Mediów i Dziennikarstwa). Od czasu studiów zajmuje się badaniami języka wizualnego w różnego rodzaju mediach. Mieszka w Neapolu, pracuje jako niezależny fotograf i filmowiec przy produkcjach dokumentalnych i krótkometrażowych oraz teledyskach.

zdjęcia

Filippo Menichetti i Martin Errichiello, Bez tytułu 3, z cyklu
Filippo Menichetti i Martin Errichiello, Bez tytułu 2, z cyklu

czytaj także

REKLAMA