REKLAMA

Weronika Gęsicka. Ślady

15.0512.06.2016

Skład Długa

KrakówDługa 72
WSTĘP WOLNY

Wystawa "Ślady" Weroniki Gęsickiej w ramach Sekcji ShowOFF festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

W ramach tej sekcji prezentowane są premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu.

"Ślady" to – zgodnie z definicją – „znaki świadczące o tym, że coś istniało lub działo się”. Dowód obecności. Potwierdzenie udziału. Takimi śladami są fotografie, które dokumentują istnienie ludzi, sytuacji, chwil. To swego rodzaju engramy, które powstają pod wpływem określonych bodźców i przeżyć.

Projekt jest oparty na fotografiach archiwalnych zakupionych w banku zdjęć. Scenki rodzinne, pamiątki z wakacji, życie codzienne. Zawieszone gdzieś między prawdą a fikcją. Trudno określić, czy są spontaniczne czy od początku do końca wykreowane. Nie wiemy, jakie są prawdziwe powiązania między postaciami na zdjęciach, możemy się tylko domyślać, ile prawdy jest w ich gestach i spojrzeniach. Kim są lub byli ludzie na fotografiach: czy to aktorzy wcielający się w członków szczęśliwych rodzin, czy autentyczne osoby, których fotografie wystawiono na sprzedaż w banku zdjęć.? Niektórzy obecni, inni znikający z obrazów, ale zawsze zostawiający ślad.

Fotografia-świadectwo przestaje świadczyć o trwaniu danego momentu, tutaj jest raczej pytaniem o to, do jakiego stopnia trwałe mogą być takie ślady i czy coś z nich wynika. Możemy się zastanawiać, czym jest rejestracja czyjejś obecności i w jakim stopniu można tę obecność zatrzymać – zarówno w fotografii, jak i w pamięci. Obrazy, rozmaicie modyfikowane, obrastają w nowe treści; wspomnienia o ludziach i sytuacjach ulegają przekształceniom i stopniowo się zacierają.

Kuratorka: Agnieszka Rayss.

Weronika Gęsicka (1984, Włocławek) - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki oraz Akademię Fotografii w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka konkursów International Photography Awards, PX3 i Dolina Kreatywna. W swoich projektach podejmuje tematy związane z pamięcią oraz mechanizmami jej działania.

zdjęcia

Weronika Gęsicka, Bez tytułu 1, Ślady, 2016
Weronika Gęsicka, Bez tytułu 2, Ślady, 2016

czytaj także

REKLAMA