REKLAMA

Depozyt

15.0512.06.2016

Tytonie

KrakówDolnych Młynów 10
WSTĘP WOLNY

"Depozyt" pokazywany w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie to dokumentalny projekt szwajcarskiego fotografa Yanna Mingarda, który odnosi się do ważnych kwestii związanych z aktualnymi problemami biopolityki i bioetyki. Skłania do zajęcia stanowiska wobec złożonych zagadnień konserwacji, optymalizacji, cyfryzacji i przechowywania żywych organizmów.

Projekt "Depozyt" kieruje uwagę oglądających na bieżące i przyszłe warunki istnienia życia oraz jego zdolność do samodzielnego trwania w obecnej erze geologicznej – antropocenie. "The Encyclopedia of Earth" definiuje tę erę jako „antropogeniczną, czyli zdominowaną przez działalność człowieka i wydzieloną na podstawie licznych dowodów wskazujących na to, że dominujący wpływ na zjawiska atmosferyczne, geologiczne, hydrologiczne, biosferyczne i inne procesy geosystemu wywiera działalność ludzi.

Realizowany w latach 2009–2013 projekt ukazuje na ogół ukryte przed wzrokiem opinii publicznej sposoby zbierania, przechowywania i klasyfikowania próbek biologicznych oraz informacji cyfrowych. Mingard wykonał zdjęcia w dwudziestu jeden różnych miejscach i posegregował je w czterech sekcjach: Rośliny, Zwierzęta, Ludzie i Dane.

Kurator: Lars Willumeit.

Yann Mingard (1973)

Mieszka w Colombier w Szwajcarii. Przed ukończeniem studiów fotograficznych na uniwersytetach w Genewie i Vevey pracował jako specjalista w dziedzinie ogrodnictwa i ogrodnik. Mingard prezentował swoje prace w całej Europie i wydał następujące książki: Ligne de Fonds (Scheidegger & Spiess, 2015), Deposit(Steidl, 2014) oraz Repaires (Hatje Cantz, 2012). Wspólnie z Albanem Kakulyą zrealizował także fotograficzny projekt badawczy na temat wschodnich granic Unii Europejskiej, którego rezultaty opublikował w książce East of a New Eden (Lars Müller Publishers, 2010).

zdjęcia

Deposit
Yann Mingard

czytaj także

REKLAMA