REKLAMA

Max Ernst. Sny ornitologa

31.0528.08.2016

Międzynarodowe Centrum Kultury

KrakówRynek Główny 25
bilety od 12 zł

Wystawa "Sny ornitologa" Maxa Ernsta, jednego z najbardziej wszechstronnych i kreatywnych artystów XX wieku, przybliża jego twórczość poprzez pryzmat jego głębokiego przekonania o ptasim rodowodzie i posługiwania się figurą ptaka jako alter ego. Ta fascynacja jest pretekstem do pokazania niezwykłej inwencji artysty w eksperymentowaniu w zakresie nowych technik artystycznych (kolaż, frottage, grattage, dekalkomania, oscylacja), a także roli, jaką Ernst odegrał w kreowaniu ważnych trendów w sztuce XX wieku (takich jak dadaizm, surrealizm czy abstrakcja aluzyjna). Na ekspozycji "Sny ornitologa" prezentowanych jest ponad 100 eksponatów - w tym 8 rzeźb, 5 obrazów olejnych, 20 kolaży i ponad 60 grafik. Dopełniają ją zdjęcia dokumentalne i fragmenty autorskich tekstów Ernsta, przybliżając jego niezwykłą osobowość i burzliwe koleje życia.

Ptak to jeden z wiodących wątków tematycznych obecnych w sztuce Maxa Ernsta, począwszy od wczesnych prac dadaistycznych aż po tworzone u kresu życia. Nazywany Loplopem, Hornebomem, Schnabelmaxem pojawia się w różnych odsłonach, formach i kontekstach. Jest dominującym motywem w kolażach, obrazach olejnych, grafikach, ilustracjach książkowych i rzeźbach.

Otwarcie wystawy dzieł Maxa Ernsta uświetni główne obchody jubileuszu 25-lecia działalności Międzynarodowego Centrum Kultury. Wybór tej niezwykłej osobowości nie jest przypadkowy. Max Ernst to przykład artysty, który nadał swojej twórczości wyjątkowy rys, umiejętnie wykorzystując inspiracje z bogatego dziedzictwa sztuki europejskiej dla swoich awangardowych i oryginalnych poszukiwań.

Wystawa została przygotowana wspólnie z niemieckim Max Ernst Museum Brühl des LVR, z którego kolekcji pochodzi większość eksponatów. Wystawę uzupełniają dwie prace Ernsta znajdujące się w polskich kolekcjach: obraz olejny „Słońce i las” (1928)  z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz kolaż do tomu poezji Jana Brzękowskiego „Zaciśnięte dookoła ust”(1936) z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Max Ernst (ur. 2 kwietnia 1891 w Brühl, zm. 1 kwietnia 1976 w Paryżu) – niemiecki malarz, rzeźbiarz, grafik i pisarz. Jeden z głównych przedstawicieli surrealizmu. Twórca-eksperymentator, który nie tylko po mistrzowsku posługiwał się techniką collage'u, ale opracował nowe awangardowe metody i techniki artystyczne.

W każdy wtorek i środę w godzinach 11.00–12.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

 

zdjęcia

Odipe 2 (Edyp), grafika z czwartego zeszytu powieści-kolażu Maxa Ernsta 'Une semaine de bonté ou Les sept éléments capitaux' ('Tydzień dobroci lub Siedem żywiołów głównych'), 1934. Reprodukcja kolażu, 19,1 x 14 cm

czytaj także

REKLAMA