REKLAMA

Sputnik Photos. Stracone terytoria. Stan zero

14.0512.06.2016

Cricoteka. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

KrakówNadwiślańska 2-4
WSTĘP WOLNY

Od Tallina i Rygi, przez Baku i Tbilisi do Taszkientu i Ałma Aty, od Europy Środkowej do Azji Środkowej – na ponad pięciu milionach kilometrów kwadratowych rozciągają się dawne prowincje upadłego ćwierć wieku temu imperium. Fotografowie kolektywu Sputnik Photos od ośmiu lat dokumentują te tereny, tworząc żywe, ciągle rozrastające się archiwum kryzysu i transformacji, archiwum "Straconych terytoriów".

Instalacja "Stracone terytoria. Stan zero" to próba uchwycenia tego momentu w rozwoju projektu, kiedy wszystko jest jeszcze płynne i możliwe, kiedy w zgęstku nachodzących na siebie znaczeń, przenikających się i wchodzących w interakcje cytatów zaczynają się formować nowe obrazy. To model niewielkiej cząstki złożonego ekosystemu, w którym wyrastały fotografie ze "Straconych terytoriów".

Sputnik Photos to międzynarodowy kolektyw utworzony w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej, których łączy doświadczenie transformacji ustrojowej oraz chęć opowiadania o swoim regionie. Przez blisko dziesięć lat działalności kolektyw zorganizował kilkadziesiąt wystaw fotograficznych na całym świecie, pokazując swoje prace w galeriach, muzeach i na festiwalach fotograficznych.

Sputnik Photos to także niezależny wydawca. Ma na koncie już kilkanaście zbiorowych i monograficznych publikacji fotograficznych prezentujących działania tak samego kolektywu, jak i obiecujących młodych fotografów.

Sputnik Photos pracuje obecnie nad projektem Stracone terytoria poświęconym byłym republikom ZSRR.

Kurator: Paweł Szypulski.

Instalacja plenerowa.

zdjęcia

Sputnik Photos
Sputnik Photos, odbitki fotograficzne z projektu 'Stracone terytoria', z cyklu 'Stracone terytoria. Stan zero'  Sputnik Photos

czytaj także

REKLAMA