REKLAMA

Paul Graham. Nowa Europa

14.0510.06.2016

Galeria Starmach w Krakowie

KrakówWęgierska 5

Galeria Starmach zaprasza na wystawę zdjęć Paula Grahama "Nowa Europa" w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Paul Graham tworzy już od blisko czterech dekad. Jego fotografia opiera się na wierności zarówno tematyce, jak i przestrzeni geograficznej. Wczesne prace Grahama – skupione na Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach rządów Margaret Thatcher – dzięki wykorzystaniu kolorowego filmu zrewolucjonizowały dokument społeczny na Wyspach.

Prezentowany w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie cykl "Nowa Europa" powstał podczas serii podróży przez dziewięć zachodnioeuropejskich krajów: Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię, Francję, Belgię, Holandię, Anglię oraz Irlandię Północną, w latach 1986–1992, i został opublikowany w formie albumu w 1993 roku. W tym samym roku prace te pokazano również na inauguracyjnej wystawie Fotomuseum Winterthur – jej kuratorem był Urs Stahel. Realizując ten projekt, Graham badał napięcia, które odczuwał on i jego pokolenie, z jednej strony związane z przyszłością Europy, a z drugiej w odniesieniu do najnowszej historii kontynentu – od II wojny światowej po upadek muru berlińskiego.

"Nowa Europa" wyznaczyła punkt zwrotny w artystycznej karierze Grahama, umożliwiając mu wypracowanie nowej estetyki. „Używając i nadużywając” klasycznych gatunków fotografii – portretu, pejzażu, martwej natury – stworzył on kulturową topografię obejmującą dziewięć krajów. Poprzez sposób wykorzystania koloru i kompozycji ujawnił także, jak stosunki społeczne i urazy polityczne są nieodłącznie wpisane w codzienność.

Kurator: Lars Willumeit.

Paul Graham (1956, Wielka Brytania): brytyjski fotograf mieszkający i pracujący w Nowym Jorku. Od 1981 roku stworzył 14 różnych cykli prac, w których badał i poddawał krytyce pojęcia dokumentalności, medium fotografii i konwencje jego prezentowania. Większość z tych cykli opublikowano w postaci monograficznych albumów. Graham miał ponad 80 wystaw indywidualnych na całym świecie.

zdjęcia

Paul Graham, Berlin, 1989 (puzzle ze statkiem), z cyklu Nowa Europa  Paul Graham.
Paul Graham
Paul Graham, Belfast, 1988 (kobieta paląca papierosa), z cyklu Nowa Europa  Paul Graham.

czytaj także

REKLAMA