REKLAMA

Szukanie siebie w innych

22.0412.06.2016

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

KrakówLipowa 4
bilety od 10 zł

"Szukanie siebie w innych" to wystawa trzynastu rysunków autorstwa Tomasza Wiatra w Bibliotece MOCAK-u. Krakowski lekarz, pragnąc twórczo zagospodarować wolny czas, rozpoczął swoje istnienie poprzez sztukę. Blok rysunkowy stał się dla niego odskocznią od stresującej rzeczywistości bloku operacyjnego. Rozwijając przez lata swoją pasję, doszedł do biegłości technicznej i podjął się jednego z trudniejszych zadań, jakim jest stworzenie wiernego wizerunku drugiego człowieka.

Portrety ukazują znane postaci – aktorów, malarzy, naukowców, muzyków. Wyselekcjonowani przez Tomasza Wiatra bohaterowie są obdarzeni bliskim mu rodzajem ekspresji, a także emocjami, które pragnąłby odczuwać. Prace są odpowiedzią na tytułowe "Szukanie siebie w innych". Tworząc te wizerunki, koncentruje się na psychologii bohaterów, wczuwa się w nich, chcąc dokonać pewnego rodzaju aneksji.

Bohaterami jego rysunków, podobnie jak pacjentami, są głównie mężczyźni. Na co dzień ma okazję analizować ich mimikę, wyrazistość rysów, przekładając swoje obserwacje na pracę twórczą. Choć podobieństwo postaci jest odwzorowywane na podstawie zdjęć, tworzony z dużą swobodą rysunek nie stanowi zimnej diagnozy, ujęcia jedynie cech fizjonomii, drugiej fotografii. Jest to budowanie czernią, bielą i szarością psychologii postaci, uchwycenie osobistej ekspresji.

Prezentacja towarzyszy wystawie "Medycyna w sztuce", ujawniającej bogactwo symbolicznych odniesień i artystycznych inspiracji ulokowanych w tej dziedzinie. Medycyna ma wiele punktów wspólnych ze sztuką – wymaga stałego doskonalenia warsztatu, a jej głównym przedmiotem jest człowiek.

zdjęcia

Tomasz Wiatr, Jeremy Irons, 2013, ołówek / papier | pencil / paper, 59 × 42 cm.
Tomasz Wiatr, Picasso, 2013, ołówek / papier | pencil / paper, 59 × 42 cm.

zobacz także

czytaj także

REKLAMA