REKLAMA

Wystawa stała w Muzeum Armii Krajowej

Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa Nila

KrakówWita Stwosza 12
bilety od 13 zł

Wystawa stała w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Misją ekspozycji jest:

- ukazanie życia narodu, który pod okupacją niemiecką i sowiecką kontynuował byt państwowy w postaci Polskiego Państwa Podziemnego, jako fenomenu na skalę światową,

- ukazanie fenomenu Armii Krajowej jako części Polskich Sił Zbrojnych podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie i zarazem siły zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego,

- ukazanie osobistego wymiaru wojny poprzez losy poszczególnych osób ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy AK, ich postaw, motywacji i działań.

Zgodnie z przyjętym scenariuszem historycznym, nowoczesna ekspozycja - wzbogacona środkami multimedialnymi - jest podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze.

Na parterze zwiedzający może poznać historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie w obozach jenieckich oraz zobaczyć m.in. rekonstrukcję czołgu Vickers (zrobioną m.in. z oryginalnych części z czołgu zniszczonego w 1939 r.) oraz baraki dla jeńców.

Zasadnicza część wystawy w Muzeum Armii Krajowej dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znalazła się na poziomie -1 (Polskie Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polski - Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa, Szkolenie wojskowe, Łączność, Kobiety - żołnierze, Biuro Informacji i Propagandy, Kwatermistrzostwo, Cichociemni, Wywiad, Dywersja i sabotaż, Partyzantka, Duszpasterstwo, Akcja "Burza" i Powstanie Warszawskie, Epilog - Zdradzona armia).

Można tutaj nie tylko zobaczyć setki zdjęć i pamiątek, ale też zajrzeć do kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć replikę rakiety V-2 czy znaleźć się w ubeckim karcerze.

zdjęcia

Fragment ekspozycji stałej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Fragment ekspozycji stałej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Fasada Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, przeszklony dziedziniec
Fragment ekspozycji stałej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
REKLAMA