REKLAMA

11.Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów - dzień 2

25.09.2019, godz: 19.15

Bazylika Świętej Trójcy

KobyłkaKościelna 2
WSTĘP WOLNY

Recital Romantyczna Europaza inauguruje 11 edycję Festiwalu Perła Baroku® – Koncerty Mistrzów w podwarszawskiej Kobyłce. Od 2008 r koncerty festiwalowe odwiedziło ponad 40tys. osób, a kluczem doboru artystów jest wybitna osobowość artystyczna.

Prawdziwe brzmienie Chopina-Sijia Ma-Siying Qin

We wrześniu 2018r odbędzie się po raz pierwszy w historii Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina na instrumentach z epoki. To historyczny moment. Rozpoczyna się nowe wielkie cykliczne wydarzenie muzyczne o międzynarodowym zasięgu. Do finałowych zmagań na scenie I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na historycznych instrumentach (wrzesień 2018) dopuszczono 30 kandydatów. Chiny reprezentowane będą przez dwie pianistki: Sijia Ma i Siying Qin. Będziemy mieć wielką przyjemność wysłuchać ich koncertu podczas Miedzynarodowego Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów.
Fortepian Broadwood z 1846 r. który usłyszymy mierzy 245 cm długości i jak na tamte czasy jest instrumentem wprost ogromnym. Budzi podziw doborem przepięknego drewna (palisander) i kunsztem obróbki. Broadwood wykonywał zresztą – podobnie jak Antonio Stradivari na wiek przed nim- instrumenty nie tylko o zjawiskowym brzmieniu, lecz również o zjawiskowej urodzie. Jako konstruktor i fortepianomistrz John Broadwood był pionierem wielu odkryć technicznych, które zmieniały fortepian w nowoczesny instrument o selektywnym wyrazistym dźwięku. Inne wytwórnie kopiowały jego odkrycia. Jako pierwszy w historii zapraszał do współpracy naukowców fizyków i akustyków. Cudownych instrumentów Broadwooda z XIXw jest na świecie kilkanaście, a w Polce – jeden. Ostatni publiczny koncert Fryderyka Chopina odbył sie w Edynburgu w październiku 1848r. Zagrał go właśnie na fortepianie Broadwooda. Będziemy mieli wielką przyjemność i niemal metafizyczną szansę przenieść się do Europy XIXw. by uslyszeć prawdziwy dźwiek fortepianu tamtych czasów.

Program koncertu

– Siying Qin
F. Chopin: Ballade in F minor Op. 52
F. Chopin: Sonata b-Moll Op. 35.

– Sijia Ma
F.Chopin: Ballada As-dur op. 47
F.Chopin: Mazurkas Op:41
F.Chopin: Polonaise Op.53

REKLAMA