REKLAMA

Otwarcie wystawy „Jarosław Kukowski i uczniowie”

19.01.2018, godz: 18.00

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

GrudziądzWodna 3/5
bilety od 7 zł

19.01.2018, godz. 18.00

otwarcie wystawy „Jarosław Kukowski i uczniowie”, Gmach Główny Muzeum

Jarosław Kukowski (ur. 1972) to polski malarz współczesny, który w odważny, a czasem kontrowersyjny sposób porusza problemy natury moralnej i społecznej. Jest mistrzem kreowania niezwykłych, odrealnionych przestrzeni, zamieszkiwanych przez wyidealizowane syreny i bulwiaste stwory, ale również postacie symbolizujące realne osoby, znane ze świata mediów lub polityki. Jego obrazy niekiedy oburzają, zmuszają do myślenia, jednak nikogo nie pozostawiają obojętnym na prowokacyjnie wizje artysty. Prace Jarosława Kukowskiego zdobiły już ściany Pałacu Królikarnia, warszawskiej Zachęty, Muzeum Galicji, krakowskiego Bunkra Sztuki, Galerii Quantum oraz Domu Aukcyjnego Rempex. Były również eksponowane w zagranicznych muzeach i galeriach, m.in. w Nowym Jorku (Art Expo), SOHO Studios w Miami, California Modern Art Gallery w San Francisco, BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles. Do najważniejszych cykli obrazów zaliczane są: „Sny”, „Nie-sny”, „Freski” i „Złota seria”.

Oprócz klasycznych obrazów Kukowski tworzy również czterowymiarowe instalacje artystyczne. Dzieła z serii „Memento” to połączenie rzeźby, malarstwa i realnie działających monumentalnych zegarów. Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Cykl ten jest rozwinięciem malarskiej serii „Freski”, kontynuowanej przez artystę od lat 90-tych. Zegary, jako niepowtarzalne dzieła sztuki, były wystawiane wraz z obrazami J. Kukowskiego w licznych galeriach i muzeach.

Pracom pochodzącego z Tczewa artysty, towarzyszą obrazy jego uczniów: Jolanty Bukowskiej, Ewy Kukowskiej, Piotra Lemke i Krzysztofa Sprady. Każdy z twórców reprezentuje inne podejście do sztuki, dlatego też wystawa w grudziądzkim Muzeum będzie bardzo zróżnicowana pod względem tematycznym. Zobaczymy zarówno klasyczne martwe natury, kompozycje abstrakcyjne, jak i zmysłowe akty. Zestawienie prac tak odmiennych, uwypukla współczesne tendencje malarskie – niezwykle nowatorskie, ale polemizujące także z tradycją obrazowania. W takim składzie autorskim wystawała była już prezentowana w Domu Artysty Plastyka w Warszawie oraz w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.

REKLAMA