REKLAMA

Pojazdy Konne (Wystawa Stała)

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

ChorzówParkowa 25

Pojazdy konne" to ekspozycja najpiękniejszych powozów i sań z kolekcji GPE. Wystwa zlokalizowana w stodole z Grzawy.

Zgromadzone pojazdy konne używane były w dworach i gospodarstwach bogatych chłopów na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku.
Do najważniejszych firm powoźniczych, działających wówczas na tym terenie, należał skład powozów Jana Pustówki z Cieszyna oraz zakład rymarsko-siodlarski Kazimierza Kanzala z Dąbrowy Górniczej. Wykonywane w Polsce pojazdy nie odbiegały ani kształtem, ani zasadami konstrukcji od tworzonych w Europie Zachodniej. Różnice jakościowe wynikały jedynie z zastosowania innych materiałów i z chęci dostosowania pojazdów do rodzimych warunków klimatycznych i potrzeb użytkowników. Gdy po zakończeniu I Wojny Światowej w krajach Europy Zachodniej zaniechano produkcji powozów na rzecz automobili - w Polsce nadal wytwarzano pojazdy konne, przede wszystkim wymyślone przez polskiego konstruktora bryczki. Dopiero w owym czasie pojazdy te docierają na wieś. Bryczki i inne powozy wykorzystywano podczas krótkich podróży, wyjazdów w interesach, ale przede wszystkim podczas ważnych uroczystości kościelnych i rodzinnych takich jak ślub czy chrzciny. Zimą używano sań. W dawnej wsi pełniły one te same funkcje co bryczka latem. Służyły także jako pojazd kuligowy w okresie karnawału.

Powóz typu „Landolet", pochodzenie: Bytom - Rozbark, datowanie: I połowa XX w. Pojazd konny czterokołowy, z panoramicznymi szybami z przodu i ze składaną budą z tyłu. Posiada dwuosobowe siedzenie dla pasażerów skierowane w kierunku jazdy oraz umieszczone vis-á-vis mniejsze siedzenie składane, z przodu kozioł dla woźnicy.

Sanie dworskie typu spacerowego. Pochodzenie: Sosnowiec - Kazimierz Górniczy, datowanie: I połowa XIX w. Pojazd konny płozowy przeznaczony dla dwóch osób, do powożenia samodzielnego lub z tylnej ławki przez stojącego na niej woźnicę. Przednia część sań, czyli tzw. śnieżnik o zaokrąglonym kształcie. Na jego obu bokach znajdują się snycerskie elementy zdobnicze w formie długich esowato wygiętych łabędzich szyi.

REKLAMA