REKLAMA

Gdy maki kwitły na zboczach...

23.0222.03.2019

Muzeum Pamięci Sybiru

BiałystokHenryka Sienkiewicza 26
WSTĘP WOLNY

Wystawa czasowa zadedykowana 2. Korpusowi Polskiemu nie jest jedynie kolejną próbą przedstawienia samej bitwy pod Monte Cassino i postaci generała Władysława Andersa. Muzeum Pamięci Sybiru pragnie zaprezentować szlak polskich wojsk od ich powstania w ZSRS aż po rozformowanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Autorzy przyjrzeli się tematowi zarówno z perspektywy podjętych decyzji, jak też pojedynczych historii oraz indywidualnych losów ludzkich.

W wystawie rysuje się podział na trzy części. Niczym łuk otwiera się na początkach i tworzeniu armii, zamykając się na jej powojennych losach. Punktem kulminacyjnym tej osi czasu jest kampania włoska, zajmująca centralne miejsce na wystawie.

„Droga do Wolności” to tytuł pierwszej gabloty otwierającej ekspozycję czasową. Przedstawia formowanie Armii Andersa i jej późniejszą ewakuację z ZSRS, umiejscawiając te wydarzenia w kontekście geograficznym Środkowego i Bliskiego Wschodu. Przestrzeń zaaranżowano w oparciu o mapy tras ewakuacji oraz próbę odtworzenia warunków, w których znaleźli się polscy obywatele w momencie opuszczenia Związku Sowieckiego. Pamiątki, zabytki oraz wspomnienia wzbogacają treść merytoryczną o spojrzenie z perspektywy pojedynczego żołnierza.

W kolejnej części pt. „Kampania włoska” widzowie ujrzą mapę Włoch, na której zaznaczono szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego. Wraz z jego przebiegiem zwiedzający trafi do najważniejszych pól bitew i miejsc upamiętniających poległych żołnierzy. Prezentowane militaria uzupełniają mniej znane eksponaty, odzwierciedlające działalność propagandową, wydawniczą i edukacyjną 2. Korpusu.

Klamrę zamykającą wystawę stanowi gablota omawiająca losy powojenne żołnierzy generała Andersa. Autorzy wystawy zaprezentują w niej artefakty obrazujące repatriacje i powroty do powojennej Polski, jak też dalszą emigrację części kombatantów. Nie zabraknie też odznaczeń za udział w walkach oraz materiałów dokumentujących poszukiwania bliskich. Głównym elementem gabloty będzie manekin, odzwierciedlający wygląd oficera 2. Korpusu, kapitana Stefana Droueta.

Klasycznym rozwiązaniom wystawienniczym towarzyszy kiosk multimedialny, za pośrednictwem którego zwiedzający mogą zapoznać się z materiałami rozszerzającymi narrację wystawy: nie ujętymi w ramach wystawy zbiorami Muzeum Pamięci Sybiru oraz licznymi filmami i fotografiami.

REKLAMA