Stanisław K. Dawski. Ważny, a wciąż mało znany
Prace Dawskiego opuszczają magazyny rzadko, a od pół wieku nie pokazywano ich na monograficznej wystawie.
Do teraz – Galeria Miejska otwiera wystawę Stanisława K. Dawskiego.






By go scharakteryzować, najczęściej używa się określenia „wrocławski pionier”. Przedwojenny absolwent malarstwa warszawskiej uczelni przyjechał do Wrocławia zakładać wyższą szkołę plastyczną w 1946 r. I choć Akademia Sztuk Pięknych nosi dziś imię Eugeniusza Gepperta, to swój kształt zawdzięcza właśnie pomysłom Dawskiego. To on doprowadził do powstania Wydziału Szkła i Ceramiki oraz Pracowni Projektowania Form Przemysłowych. To na jego zaproszenie w latach 1959-1964 funkcję kierownika Katedry Rzeźby pełnił Xawery Dunikowski, to on był inicjatorem powołania uczelnianego muzeum. Pedagog, organizator uczelni, był jednak artystą.
– Ale pozostaje postacią nieco zapomnianą, a jego dorobek – niedowartościowany – twierdzi Mirosław Jasiński, szef Galerii Miejskiej, kurator pokazu.
W Galerii Miejskiej zostanie pokazanych ponad 60 prac artysty, pochodzących głównie z kolekcji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. – Tworzą one unikatowy portret jego twórczości, ukazujący rozpiętość mediów, stylów i tematów, które zajmowały go przez cztery dekady aktywności artystycznej – przekonuje kurator.
Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28, do 17 czerwca.