Co kryje w sobie Park Skaryszewski, jedna z największych enklaw zieleni w Warszawie? Spacer już w sobotę 19 sierpnia
Park Skaryszewski, jeden z największych parków Warszawy, powstał w okresie międzywojennym, jako wielkomiejski ośrodek parkowy, służący rekreacji i wypoczynkowi. Był centrum miejskiego życia. Dzisiaj wciąż cieszy szukających wytchnienia mieszkańców stolicy, którzy mogą skorzystać tam z przystani wioślarskiej, kortów tenisowych i udać się namalowniczy spacer szerokimi alejami.
Park powstał wg projektu Franciszka Szaniora w latach 1905 – 1922 i naturalnie wyznacza granicę między Pragą a Saską Kępą. Zajmuje powierzchnię aż 58 ha i został założony na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego. Od wschodu, razem z ciągnącym się aż do ul. Kinowej parkiem "OWS Waszyngtona", tworzy jedną z największych w Warszawie enklaw zieleni.

Podczas spaceru przewodnik przedstawi uczestnikom bogatą historię tego miejsca, ukrytą w takich zabytkach jak Kamień upamiętniający poległych lotników brytyjskich samolotu "Liberator", odsłonięty w 1988 roku przez Margaret Thatcher, czy pomnik amerykańskiego pułkownika House’a, życzliwego Polsce doradcy prezydenta Wilsona z 1932 roku.

Następnie uczestnicy spaceru przejdą szlakiem wyznaczonym przez rzeźby w
stylu art deco: „Rytm” Henryka Kuny z 1929 roku, „Tancerka” H.Jackowskiego z 1927 roku i "Kąpiąca się" Olgi Niewskiej z 1929 roku, najcięższej rzeźby w parku, spod której niegdyś tryskała fontanna. Na zakończenie spaceru, wizyta w dawnym szalecie miejskim wybudowanym w 1926 roku, w którym obecnie mieści się Kawiarnia Misianka, działająca nieprzerwanie od lat 90., bohaterka licznych prac magisterskich.
Na spacer z upominkami dla aktywnych uczestników zaprasza DomDevelopment S.A.
Szczegóły:
Zbiórka: 19 sierpnia (sobota) przy wejściu do Parku Skaryszewskiego od strony
Ronda Waszyngtona przy Pomniku Polaków – Ofiar Ataku Terrorystycznego w Nowym
Jorku z 11 września 2001, godz. 16.00.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny