Żoliborz Artystyczny z kolejną nagrodą Prezydenta Warszawy
Żoliborz Artystyczny, inwestycja Dom Development SA - największego dewelopera w Warszawie i wiodącego dewelopera na polskim rynku - po raz kolejny została wyróżniona za wysoką jakość i unikalny projekt. III etap Żoliborza Artystycznego został laureatem II edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, w kategorii architektura mieszkaniowa - zespół. Autorem projektu osiedla Żoliborz Artystyczny jest pracownia mąka.sojka.architekci.
W ramach konkursu obiekty zostały ocenione pod względem jakości rozwiązań architektonicznych oraz współtworzenia tożsamości Warszawy. Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Celem konkursu jest docenienie wybitnych architektów, a tym samym realizacji wyróżniających się poziomem rozwiązań przestrzennych. Kandydatów do Nagrody mogli zgłaszać projektanci, inwestorzy, a przede wszystkim mieszkańcy i użytkownicy przestrzeni miasta. W ramach drugiej edycji tegorocznego konkursu ocenione zostały budynki oddane do użytku w 2015 roku. Wyboru laureatów dokonało powołane przez Prezydenta m.st. Warszawy 12-osobowe jury.

Dotychczasowe nagrody dla Żoliborza Artystycznego
W 2015 roku Żoliborz Artystyczny został nominowany do Nagrody Roku 2014 Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) dla budynku apartamentowego osiedla Żoliborz Artystyczny. Inwestycja wygrała także prestiżowy konkurs CiJ Awards 2015 w kategorii Residential Affordable Development of the Year czy Ranking Inwestycji Deweloperskich 2015 otodom.
Żoliborz Artystyczny to wieloetapowy projekt, odnoszący się wprost do żoliborskich tradycji. Urbanistycznym punktem odniesienia były tu założenia Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, projektowane m.in. przez Stanisława i Barbarę Brukalskich. Poszczególne elementy osiedla zostały ponadto poświęcone pamięci uznanych twórców związanych z dzielnicą – m.in. Czesława Niemena, Jerzego Kawalerowicza czy Kaliny Jędrusik. Inwestor – Dom Development zaprosił do współpracy artystów, których prace znalazły się na kolejnych realizowanych budynkach.,
Na powierzchni dziesięciu hektarów powstanie docelowo 13 budynków, w których znajdzie się 1700 mieszkań. Cały obszar inwestycji spajają ogólnodostępne przestrzenie publiczne, na które otwierają się zlokalizowane w parterach punkty handlowo-usługowe i kawiarnie.

Formy artystyczne na terenie osiedla
Na Żoliborzu Artystycznym znaleźć można ciekawe formy artystyczne: murale, rzeźby i rysunki, m.in. reprodukcje rzeźb Edwarda Piwowarskiego (wykonane na nowo przez rzeźbiarza Czesława Kałużnego): „Kobieta – kwietnik”, „Czułość”, „Syrenka Monika” oraz mozaiki z wypalanych w piecu kafli odnoszące się do twórczości Moniki Piwowarskiej; czarno-czerwoną rzeźbę „Kalina” dedykowaną Kalinie Jędrusik, zaprojektowaną przez Maurycego Gomulickiego.
Charakterystyczna jest także rzeźba zatytułowana „Księgozbiór” (autorstwa Katarzyny Górnej i Bartosz Sandeckiego) przedstawiająca dorobek literacki Stanisława Dygata czy murale inspirowane poezją. Na terenie Kolonii Hilarego Krzysztofiaka znajdują się płaskorzeźby postaci (których autorem jest artysta Daniel Wnuk) nawiązujące do twórczości malarskiej Hilarego Krzysztofiaka.
Budowa Osiedla Żoliborz Artystyczny zostanie zakończona w 2017 roku.