Czego pragną Warszawiacy? Budżet partycypacyjny na rok 2018
Poznaliśmy listę projektów zakwalifikowanych do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego dla Warszawy na rok 2018. Zobacz, jakie pomysły zostaną zrealizowane!
Ponad 61 000 000 PLN - tak imponująca kwota została przeznaczona do rozdysponowania w najbliższym roku w ramach budżetu partycypacyjnego dla m. st. Warszawy. Na realizację projektów zgłaszanych przez mieszkańców przekazywanych jest od 1 do 2 % budżetu poszczególnych dzielnic.
W czwartej już edycji Warszawiacy zgłosili 2 782 projektów, o 200 więcej niż w poprzedniej. W głosowaniu udział wzięło ponad 117 000 osób, decyzją których 881 pomysłów zwyciężyło.
Choć w porównaniu do poprzedniej edycji więcej projektów zostało zgłoszonych i więcej zostanie zrealizowanych, to jednak liczba głosujących z roku na rok spada. Taka tendencja zauważalna jest również w innych polskich miastach, co stanie się przedmiotem analizy koordynatorów.
Czego pragną Warszawiacy?
Największą frekwencją wyróżniły się Żoliborz, Białołęka i Wawer. To właśnie na Białołęce zrealizowana będzie najdroższa inwestycja, na którą przeznaczony zostanie 1 000 000 PLN. Pomysł na wodny plac zabaw w Parku Henrykowskim zdobył 2 318 głosów i jest bardzo pozytywnie odbierany przez mieszkańców. Autorka projektu wskazuje na niedostateczną ilość miejsc, w których można schłodzić się w letnie, szczególnie na Białołęce, a także na rosnącą popularność takich rozwiązań w kraju i za granicą.

Duży obszar parku, w tym tereny niezagospodarowane, wyposażone zostałyby w płytką nieckę basenową z urządzeniami tryskającymi wodą i fontannami. To głównie rozwiązanie dla najmłodszych, działająca od maja do września, z możliwością organizacji pokazów światło-woda po zmroku. Plac zabaw będzie otwarty dla każdego. Cały Henryków i przylegające do parku Osiedle Wille Miejskie Klasyków to miejsca, gdzie z pewnością nie zabraknie chętnych do zabawy dzieci. Dla pozostałych Warszawiaków będzie to atrakcja godna zrobienia sobie letniej, rodzinnej wycieczki.
Warszawiacy chcą zieleni
Potrzeba zieleni jest silnie widoczna, wiele projektów to pomysły
Znajdziemy między innymi propozycje budowy nowych skwerów, nasadzeń czy rewitalizacji terenów zielonych. Na pewno wpływ na to ma rosnąca świadomość ekologiczna, potrzeba walki ze smogiem, zmiana trybu życia i pracy z nastawieniem na rekreację oraz odpoczynek.
Przykładowo zwycięski projekt z Targówka zakłada nasadzenie 200 drzew w celu zwalczania rosnącego zanieczyszczenia powietrz. Nasadzenia zrealizowane zostaną również na Kole, wzdłuż Trasy Łazienkowskiej czy w ramach utworzenia skweru Krasińskiego od Powązkowskiej na wysokości osiedla Żoliborz Artystyczny po skrzyżowanie z ulicą Broniewskiego.

Duża część zwycięskich projektów skupia się na dbaniu o środowisko, szczególnie o stan wody i nabrzeży Wisły, bezpieczeństwo zwierząt, np. jeży i ptaków czy ratowanie zagrożonych chorobami i złamaniami wiekowych drzew.
Warszawiacy popisują się inwencją
Warszawiacy chętnie uprawiają sport, przesiadają się z aut na rowery, biegają i pływają. Pożądają coraz więcej udogodnień i dostępu do zajęć rekreacyjnych. Zakwalifikowano interesujące projekty jak: rozbudowa Parku Biegacza, remont ścieżek rowerowych na Chomiczówce, usprawnienie ruchu rowerowego w dzielnicy Ursus czy na Osiedlu Wilno, darmowe zajęcia jogi, montaż infrastruktury sportowej dla dzieci, a nawet osób po osiemdziesiątce!
To tylko niektóre przykłady zwycięskich projektów. Warszawiacy popisali się sporą inwencją, solidnym przygotowaniem oraz świadomością społeczną i ekologiczną. Czują się odpowiedzialni za miasto, zieleń, edukację i bezpieczeństwo. Znają swoje i dostrzegają potrzeby innych. Chcą czystego miasta z dobrą infrastrukturą i ciekawymi atrakcjami.
Zapoznajcie się z tegoroczną listą zwycięskich pomysłów, głosujcie w każdej edycji akcji i sami zgłaszajcie swoje, bo budżet partycypacyjny daje naprawdę duże szanse ich realizacji!