Tu nauczysz się lutować, haftować i budować własne instrumenty. Fab Lab stawia na kobiety
Fab Lab na ul. Twardej 14/16 w Warszawie to pracownia, w której nauczysz się podstaw stolarki, krawiectwa, obsługi plotera laserowego, programowania. Odbywają się tu bezpłatne kursy zawodowe dla kobiet i otwarte warsztaty rodzinne
Warsztaty robienia elektrycznej kalimby zaczynają się o godz. 10 i trwają cztery godziny. Pierwsze miłe zaskoczenie jest takie, że zajęcia prowadzą dwie dziewczyny: Agata Skupniewicz i Karolina Guzek.
To one pokazują uczestniczkom i uczestnikom, jak szlifować kawałki jesionu, z których powstaną nasze kalimby, jak lutować kable i obsługiwać ploter. Takie, wydawałoby się, "męskie" zajęcia, a tu proszę. Od razu chce się działać.
Drukarki 3D, plotery, multi-hafciarki

- Idea Fab Labu powstała przy Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych - opowiada Karolina Guzek. - Miała to być przestrzeń, w której studenci mogliby wykorzystywać wiedzę zdobywaną na studiach w praktyce, miejsce do eksperymentowania i wymieniania się wiedzą poza szkolną ławką.
Idea takiego Fabrication Laboratory rozprzestrzeniła się na całym świecie i teraz funkcjonuje w różnych obszarach: komercyjnym czy społecznym.
Fab Lab na ul. Twardej to pracownia stworzona przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. Jest wyposażona w drukarki 3D, plotery laserowe czy frezarki CNC. Dzięki wsparciu trenerów i trenerek można się w niej nauczyć, jak z tych technologii korzystać, by stworzyć rozmaite przedmioty od biżuterii po drona. Jest oferta zajęć płatnych, ale odbywają się też warsztaty bezpłatne. Pracownia jest otwarta dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

W soboty odbywają się np. rodzinne warsztaty stolarskie, podczas których można zrobić wspólnie z dziećmi drewniany piórnik w stylu retro grawerowany za pomocą plotera laserowego. Są warsztaty robienia zegarów, haftowania za pomocą maszyn zwanych multi-hafciarkami czy tapicerowania mebli.
Ubieramy się w fartuchy ochronne i odwiedzamy tajemnicze zakamarki Fab Labu: stolarnię, prototypownię, w której króluje ogromny ploter, a także uczymy się obsługiwać różne narzędzia, z których największą frajdę sprawia lutownica.
Co to w ogóle jest kalimba? To instrument z południowej Afryki, który trzyma się w dłoniach, a melodię gra się, uderzając kciukami obu dłoni stalowe blaszki. Blaszki te najpierw szlifujemy pilnikami do metalu, żeby krawędzie nie raniły palców podczas gry, a potem przytwierdzamy do drewna za pomocą konstrukcji z aluminiowych rurek. Praca wre, leje się gorący klej, warczą wkrętarki.

Maker Woman - projekt dla kobiet
Oryginalnie kalimba to instrument akustyczny, ale Karolina i Agata wymyśliły, że na warsztatach uczestnicy zbudują kalimby elektroniczne. Dzięki przylutowaniu płytki piezoelektrycznej i umieszczeniu jej w kawałku drewna, kalimbę można nagłośnić i np. zmieniać jej brzmienie za pomocą różnych efektów.
W grupie jest kilkanaście osób. Dla większości z nas wszystkie te maszyny i narzędzia to nowość. Ale jedna z uczestniczek ma wyraźną wprawę w lutowaniu - okazuje się, że jest po akustyce na wydziale fizyki i nauczyła się lutować, kiedy budowała przedwzmacniacz mikrofonowy.

Fab Lab organizuje co roku szkolenia z cyklu "Maker Woman". Projekt powstał z myślą o kobietach wchodzących lub powracających na rynek pracy, a jego celem celem jest zapobieganie społecznemu i technologicznemu wykluczeniu kobiet przez nieformalną edukację w zakresie nowych technologii i rzemiosła. Tak do Fab Labu po studiach na uczelni artystycznej trafiła Agata Skupniewicz.
W projekcie "Maker Woman" brało udział 12 kobiet, uczyłyśmy się modelowania 3D, druku 3D, obsługi elektronarzędzi, stolarki, krawiectwa, elektroniki itd.
- opowiada Agata. - Każda z uczestniczek pracowała nad własnym projektem. Ja chciałam wykorzystać jak najwięcej z tego, czego się nauczyłam. Wymyśliłam taki obiekt, akustyczny instrument, który przypominałby brzmieniem szum morza. Służyłby relaksowi, mógłby pomagać w zasypianiu osobom, które mają z tym problem. Dźwięk jest wytwarzany akustycznie, ale za sterowanie instrumentem odpowiada układ elektroniczny. Powstał prototyp , który teraz chciałabym rozwijać. Szczegółowy harmonogram warsztatów w Fab Labie na stronie: https://fablabtwarda.pl/