Kiedy kwitnie tysiąc róż, a heliotrop pachnie wanilią. Przewodnik po warszawskich ogrodach
Przed nami dwa ostatnie tygodnie lata. Zamiast męczyć oczy przed komputerami i serialami, spędźmy te dni w kwiatach i w zieleni, tym bardziej, że w warszawskich i podwarszawskich ogrodach jest co oglądać i co robić
Rabaty, klomby, byliny, kwietniki, łąki, krzewy, pnącza - Warszawa ma też swoją kolorową i pachnącą stronę. Wystarczy zboczyć z utartego szlaku. Podpowiadamy, gdzie odpocząć wśród kwiatów.
Powsińskie jeżówki i jakarandy
Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, ul. Prawdziwka 2, czynne codziennie w godz. 9-20 (oranżeria w godz. 10-18). Bilety: 12 zł.
Zieloną, pachnącą oazą pełną kwiatów jest oczywiście Ogród Botaniczny PAN w Powsinie. Znajdziemy tu np. ponad tysiąc odmian róż uprawnych: burbońskich, remontantów, Noisetta, mieszańców herbatnich, róż białych, różowych, czerwonych, żółtych, pomarańczowych, jaskrawych lub pastelowych, cieniowanych, paskowanych, nakrapianych, pnących, wielkokwiatowych, miniaturowych itp. itd. W Powsinie są też kolekcje bylin, roślin cebulowych i kłączowatych, warzywnych, sadowniczych, leczniczych, a także tropikalnych i subtropikalnych.
Możemy zwiedzać powsiński ogród indywidualnie, ale można też wziąć udział w sobotnich spotkaniach z cyklu „Wakacje w Ogrodzie” z Arturem Zagajewskim, który oprowadza po parku i opowiada m.in. o różnych dziwnych roślinach, które tu rosną, takich jak jeżówka purpurowa czy tropikalna jakaranda mimozolistna. Zajęcia potrwają do końca sierpnia, w soboty o godz. 11, wstęp w ramach biletu wstępu, zbiórka przy Centrum Edukacji (budynek "A"). W Ogrodzie odbywają się też m.in. warsztaty fotograficzne „O piątej rano w przyrodzie", plenery malarskie i różne inne wydarzenia.
Heliotrop pachnący wanilią
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Al. Ujazdowskie 4, czynne pn.-pt. w godz. 9-20, sb.-nd. w godz. 10-20. Bilety: 12 zł.
Dywany z ozdobnych kwiatów, różnobarwne klomby i rabaty to główna ozdoba Ogrodu Botanicznego UW w północnej części Łazienek założonego w 1818 r. przez profesora botaniki Michała Szuberta. Najstarszą częścią Ogrodu jest właśnie parter kwiatowy z początku XX w. wzorowany na założeniach barokowych. Zobaczymy tu ozdobne rośliny rabatowe, takie jak heliotrop peruwiański o kwiatach pachnących wanilią, fuksje w stu odmianach, ozdobna dalia - jedna z najstarszych w Ogrodzie czy gunnera olbrzymia (inaczej parzeplin), rzadko spotykana w polskich ogrodach roślina pochodząca z podmokłych terenów Brazylii.
Ogród możemy zwiedzać według kilku różnych ścieżek edukacyjnych, które prowadzą śladem m.in. drzew i krzewów będących pomnikami przyrody, roślin chronionych czy tropikalnych roślin użytkowych. W Ogrodzie jest też różanka, zwana rozarium, czyli miejsce pełne róż, a także kameralny zakątek zacieniony pnączami, takimi jak np. powojniki, hortensje pnące, bluszcze czy winorośle. Są też rośliny, które przystosowały się do życia w skrajnych warunkach, np. na wydmach nadmorskich czy stepach. Uformowano dla nich specjalne zagony, baseny dla roślin wodnych i błotnych, alpinarium - dla górskich itp.
Krzewuszka cudowna na dachu
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Dobra 56/66, czynne codziennie w godz. 8-20. Wstęp wolny.
To jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie, warto więc wdrapać się na szczyt BUW-u, aby sprawdzić, co tu rośnie. Rośliny posadzono kolorami. Część złota składa się z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów, m.in. forsycji i pnączy, srebrna jest obsadzona srebrzystolistnymi wierzbami czy kwitnącym na biało pięciornikiem krzewiastym.

Barwę karminową reprezentują krzewy kwitnące na różowo i czerwono, jak krzewuszka cudowna, lilak Meyera, powojnik alpejski i irga. Od strony ul. Dobrej ogród nabiera odcieni niebieskich, a jego ozdobą są powojniki: Arabella czy Cassandra. Ogród składa się z dwóch części: górnej i dolnej, są tu kładki, ścieżki, mostki i pergole, a także staw, fontanna i altana opleciona winobluszczem pięciolistnym. Z dachu możemy oglądać panoramę miasta i Wisłę.
Różane trawniki w Łazienkach
Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1, czynne codziennie w godz. 7.30-22. Wstęp wolny
Łazienki Królewskie to przede wszystkim bogactwo drzew, ale są tu też łąki i rabaty kwietne, bylinowe i różane, które zdobią ogrody króla Stanisława Augusta Poniatowskiego od wiosny do późnej jesieni. Cały teren tego zabytkowego parko-ogrodu składa się z kilku ogrodów ukształtowanych w różnych latach: najstarszego Ogrodu Królewskiego z końca XVII w. w miejscu dawnego Zwierzyńca, XIX-wiecznego Ogrodu Romantycznego, gdzie rosną m.in. krzewy śnieguliczki białej, bzów tureckich i jaśminowców wonnych, a także XX-wiecznego Ogrodu Modernistycznego, w którym stoi pomnik Fryderyka Chopina, z trawnikami porośniętymi piennymi różami i dużą łąką kwietną okoloną trawnikiem i ścieżką, wzdłuż której rosną różne odmiany jabłoni, czereśnie i wiśnie. Kilka lat temu przy Starej Oranżerii powstał też Ogród Holenderski, w którym kwitną głównie tulipany, czyli kwiaty wiosenne, ale możemy tu też podziwiać krzewy róż i okazałe rododendrony, a także drzewka cytrusowe.