Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24: Program konferencji
Konferencja Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24 odbędzie się w dniach 26 - 27 listopada 2016r. w Pałacu Kultury i Nauki. Wstęp na panele i warsztaty jest wolny.
SOBOTA, 26 LISTOPADA
Sala Marmurowa w PKiN
DYŻURY PRAWNIKÓW:
godz. 14 - 16 Dr Anna Butruk – Sidor (prawnik STOART)
godz. 14 - 17 Adam Pacuski (radca prawny, dyrektor okręgu Warszawa w ZAiKS-ie)
godz. 14 - 16 Katarzyna Liebchen (adwokat ZPAV)
Sala Goethego w PKiN
godz. 12:30 Quo vadis new music technology?
W jakim kierunku rozwijają się technologie w przemyśle muzycznym? Jaki mają wpływ na artystów, wydawców, słuchaczy; w czym ułatwiają, a w czym utrudniają ich życie? Trendy i tendencje. Polska a inne kraje - co mamy wspólnego, a czym się różnimy.
Prowadzenie: Vadim Makarenko (Gazeta Wyborcza)
Goście: Piotr Kabaj (Warner Music Eastern Europe Chairman & Warner Music Poland Chairman & Managing Director, Wiceprzewodniczący Zarządu ZPAV), Adrian Ciepichał (Tidal), Łukasz Stasiak (Alkopoligamia.com), Agnieszka Parzuchowska-Janczarska (Dyrektor STOART), Roch Kudła (Dyrektor serwisów online Grupy Radiowej Agory),
Krzysztof Lewandowski (Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS)
godz. 13:45 Litwa i Łotwa a polska scena muzyczna
Jak rozwinąć karierę u naszych wschodnich sąsiadów, z kim rozmawiać i od czego zacząć? Jakie są ich oczekiwania od naszego rynku? Rozmawiamy z przedstawicielami branży muzycznej z Litwy i Łotwy.
Prowadzenie: Tomek Nowakowski (TBA Music)
Goście: Dace Volfa (label manger I Love You Records), Ieva Liepa (BrainStorm Management i Triana Park), Vaidas Stackevicius (CEO M.P.3 Music Agency) i Lauras Lucianus (manager m.in. Alina Orlova czy Leon Somov & Jazzu)
godz. 15:00 Niezły czad! Snapchat! // warsztaty
Wykład poświęcony Snapchatowi, jednemu z najciekawszych dziś mediów społecznościowych. Omówiona zostanie mechanika aplikacji oraz pokazane przykłady z branży rozrywkowej - zarówno tych dużych graczy, jak i zespołów niezależnych. Dodatkowo porównamy Snapchata z jego największym obecnie konkurentem, czyli Instagram Stories oraz zobaczymy, co kryje się za sukcesem Musical.ly, które staje się coraz bardziej popularne również w Polsce.
Prowadzenie: Joanna „Frota” Kurkowska (zawód fotografa łączy z pracą w mediach społecznościowych., prowadzi fotobloga blog.skullcatcher.com)
godz. 16:00 Fair Internet – artyści w sieci (Zaprasza STOART)
Większość kreatywnej treści Internetu nie istniałaby bez artystów wykonawców. Efekty ich pracy - najszersza i najbardziej popularna zawartość sieci - stają się zasadniczym napędem nowoczesnych modeli gospodarki, innowacyjności technologicznej i zachowań konsumenckich. Niestety sukcesy nagrań w sieci w postaci wielomilionowych udostępnień nie przekładają się na słuszną rekompensatę dla artystów. Jak to zmienić?
Prowadzący: Agnieszka Parzuchowska-Janczarska (Dyrektor STOART)
Goście: Wincenty Krawczyk (muzyk, Sekretarz Zarządu STOART), Michał Urbaniak (muzyk, kompozytor i aranżer, członek STOART)
godz. 16:30 Nowe technologie, stare DYI, czyli jaki wpływ na scenę niezależną ma wielka fonografia, cyfra i nostalgia (Zaprasza Aktivist)
O tym jaką ewolucję w ostatnich dwóch dekadach przeszło stare jak scena niezależna pojęcie DIY postaramy się odpowiedzieć na przykładzie maleńkich wydawnictw niskonakładowych, dla których etyka "zrób to sam" wciąż jest pieczołowicie pielęgnowanym modus operandi. O tym dlaczego net-labele utonęły w sieci, z jakich powodów ciągle warto sprzedawać kasety magnetofonowe i czego można się dowiedzieć mając bezpośredni kontakt ze swoim klientem, porozmawiamy z gośćmi, którzy na zjawisko mikrolabeli patrzą z zupełnie różnych perspektyw - z wewnątrz, zewnątrz i szarej strefy pomiędzy tymi punktami widzenia.
Prowadzący: Filip Kalinowski (Aktivist)
Goście: Filip Lech (DUNNO Recordings, Culture.pl), Jakub Mikołajczyk (MonotypeRec, Komora A), Darek Pietraszewski (Trzecia Fala, Pointless Geometry), Jakub "Krojc" Pokorski (CSNo, ex-Lao Che, ex-Inner GuN)
Godz. 17:30 Tantiemy w sieci. Jak wygrać z YouTubem? (zaprasza ZAiKS)
Treści kultury przynoszą ogromne zyski właścicielom internetowych platform takich jak YouTube, do twórców trafiają jednak zaledwie grosze. Dlaczego tak się dzieje? Niestety nie wszystkich dostawców treści obowiązują te same reguły. Komisja Europejska planuje wprowadzić zmiany równoważące rynek i zapewniające uczciwy podział wpływów dla twórców. Czy autorom uda się wygrać z YouTubem?
Prowadzący: Jan Młotkowski (kierownik Wydziału ds. Komunikacji ZAiKS)
Goście: Marek Kościkiewicz (kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny i członek ZAiKS-u), Marek Staszewski (pełnomocnik ZPAV)
Sala Tierieszkowej w PKiN
godz. 12:00 Nobel – czy tylko dla Dylana?
Muzyka i słowo - jaka jest ich relacja? Czy Nobel dla muzyka to swoista rewolucja? Rozważamy, kto jeszcze mógłby otrzymać tę nagrodę, rozmawiając też o niedawnym numerze „Gazety Magnetofonowej” poświęconej temu zagadnieniu.
Prowadzenie: Michał Nogaś (Gazeta Wyborcza)
Goście: Jarek Szubrycht (Gazeta Magnetofonowa), Daniel Wyszogrodzki (tłumacz i dziennikarz), Radek Łukasiewicz (muzyk, zespół Pustki, projekt Bisz/Radex), Bisz (muzyk, projekt Bisz/Radex)
godz. 13:30 David Bowie a sprawa polska
Rozwiewamy mity (i tworzymy nowe), odsiewamy prawdę od legend, ale też szukamy tropów, śladów inspiracji twórczością wielkiego artysty w rodzimej muzyce i sztuce. Jaki wpływ w Polsce miał Bowie?
Prowadzenie: Stanisław Trzciński (STX Jamboree)
Goście: Agnieszka Wojtowicz (tłumaczka, dziennikarka), Muniek Staszczyk (muzyk, zespół T. Love), Marcin Cichoński (dziennik.pl), Krzysztof Wachowiak (kierownik muzyczny Festiwalu TOFIFEST)
godz. 14:30 Kto zabił krytyka muzycznego, czyli skąd serwisy streamingowe wiedzą, czego chcemy słuchać?
Krytyk muzyczny i jego dzisiejsza konkurencja. Nowe technologie skracają dystans pomiędzy twórcą i odbiorcą i tym samym redukują rolę krytyka. Z innej strony nacierają blogerzy i cyfrowi celebryci... Jak się nie dać algorytmom, jak przetrwać jako krytyk? A jak w tym świecie radzą sobie artyści, ich wydawcy i managerowie?
Prowadzenie: Vadim Makarenko (Gazeta Wyborcza)
Goście: Katarzyna Rogalska (Tidal), Bartek Chaciński (Polityka), Jarek Szubrycht (Gazeta Magnetofonowa), Jacek Jagłowski (współwłaściciel agencji managmentowej QLCITY, członek zarządu ZPAV)
godz. 16:00 Cały ten jazz // warsztaty
Warsztaty wokalne z Deborah Brown. Śpiewasz? Chcesz śpiewać? Interesujesz się jazzem? Chcesz spotkać Deborah Brown i zapytać ją jak zaśpiewać, żeby zrobić karierę? Zaśpiewaj dla niej i dowiedz się, jak robić to lepiej. Uwaga! Warsztat w języku angielskim.
godz. 17:30 Muzyka w wirtualnej rzeczywistości. Nagraj teledysk 360 stopni. //prezentacja i warsztaty
Czym jest VR, jak go można wykorzystać w przemyśle muzycznym, jak napisać scenariusz i jak się przygotować do nagrania? Prezentacja i case studies - wideo 360 i wirtualna rzeczywistość w teledyskach.
Prowadzenie: Barbara Berkan i Marcin Łunkiewicz (Mimo VR)
Sala Sienkiewicza w PKiN
godz. 12:00 Rynek producentów niezależnych w Polsce (zaprasza ZPAV)
Czy wytwórnie niezależne to siła polskiego rynku muzycznego, czy tylko niewielki fragment zarządzany przez pasjonatów muzyki bez ambicji biznesowych? Jak to jest na świecie? Z kogo można brać przykład i na czyich błędach najlepiej się uczyć?
Prowadzący: Laura Strzałkowska (przedstawiciel sekcji ds. wytwórni niezależnych ZPAV)
Goście: Michał Kirmuc (właściciel wytwórni Polifon Records, muzyk, dziennikarz), Tony Duckworth (PIAS General Manager Poland and Eastern Europe), Anna Wójcik (Prosto), Bogusław Pluta (dyrektor OZZ ZPAV).
godz. 13:00 Czyste nośniki. Twórcy są częścią każdego smartfona (zaprasza ZAiKS)
Polskie władze w interesie ochrony rodzimej kultury powinny nałożyć opłatę od smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych, a wpływy z niej przeznaczyć dla twórców – apelował Jean-Michel Jarre kilka miesięcy temu. Opłata w żaden sposób nie wpłynie na cenę, którą zapłaci konsument. Rząd nie będzie musiał dokładać do tego ani grosza. Pieniądze te wesprą twórców. W każdej polskiej rodzinie jest jakiś dzieciak, który marzy, by zostać fotografem, piosenkarzem, muzykiem. Musimy zadbać o jego przyszłość. Dlaczego w Polsce wpływy z opłat od lat należą do najniższych w Europie? Czy twórcy mogą liczyć na MKiDN?
Prowadzący: Marek Hojda (wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS)
Goście: Marek Kościkiewicz (kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny i członek ZAiKS-u), Stanisław Trzciński (STX Jamboree), Bogusław Pluta (dyrektor ZPAV), Olgierd Łukaszewicz (Prezes ZASP), Grzegorz Rybicki (doradca prawny ZASP), Sarsa (kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka)
godz. 13:45 Rejestruj on line, zarabiaj w realu (zaprasza ZAiKS i STOART)
Jak wygodnie i sprawnie zarabiać poprzez organizacje zbiorowego zarządzania? Jak rejestrować utwory on-line o dowolnej porze, z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty w biurze ZAiKS-u? Jak działa ewykonawca.pl? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, reprezentujące ponad 20 tys. twórców i chroniące 50 mln utworów od 1918 roku, oraz STOART, organizacja chroniąca i zarządzająca prawami 500 000 artystów wykonawców.
Prowadzący: Marek Hojda (wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS)
Goście: Marek Kościkiewicz (kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny i członek ZAiKS-u), Wincenty Krawczyk (muzyk, sekretarz Zarządu STOART), Przemysław Myszor (muzyk, kompozytor, członek zespołów Myslovitz i NO!NO!NO!; członek STOART)
godz. 14:45 Songwriting Camp (zaprasza ZAiKS)
Wspólne tworzenie piosenek to popularny za granicą sposób kreowania przebojów. ZAiKS organizując Songwriting Camps chce zachęcić twórców do współpracy przy pisaniu i komponowaniu piosenek. Opowiemy o campach, które były i o tych, które będą, zwłaszcza o trzecim, największym w tej części Europy, który organizuje ZAiKS, a wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wespół z Universal Music Polska.
Prowadzący: Jan Młotkowski (kierownik Wydziału ds. Komunikacji ZAiKS)
Goście: Anna Ceynowa (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Patryk Kumór (kompozytor, autor tekstów, wokalista i producent muzyczny), Ferid Lakhdar (kompozytor, instrumentalista, wokalista i producent muzyczny)
godz. 16:00 - YouTube – brama do muzycznej kariery?
YouTube, czyli własna prywatna telewizja. Wideoklipy, programy, narzędzie promocji, a także miejsce na odsłuch. Komu pomogła się wybić, czy wciąż dzięki niej można zaistnieć? Kiedy założyć kanał na YouTube, jak go prowadzić i z czym to się wiąże?Prowadzący: Paweł Świerczek (Co Jest Grane 24)
Goście: Anna Wójcik (Prosto), Kamil „Jakuza” Jaczyński (Wielkie Joł), Agnieszka Gos (Agora), Jakub Goleniewski (zespół Kroki), Łukasz Łyczkowski (adwokat, pełnomocnik ZAiKS-u)
godz. 17:00 Jak rozmawiać o muzyce? (zaprasza Czwórka)
Inaczej o dźwiękach opowie dziennikarz radiowy, w inny sposób napisze dziennikarz internetowy. Telewizja też rządzi się innymi prawami. A może jest jakiś wspólny mianownik, który sprawia, że muzyka we wszystkich przypadkach staje się niezwykłym światem pełnym emocji? Jak opowiadać, żeby nie zanudzić? Czy dziennikarz w dobie serwisów streamingowych jest potrzebny?
Prowadzący: Mateusz Tomaszuk (Czwórka)
Goście: Krzysiek Nowak (Noisey, Interia, Rytmy), Ola Zawadzka (HIRO, Balcony TV)
godz. 18:00 Czy mamy w Polsce scenę techno?
Jak didżeje widzą polską scenę techno? Jaka publika przychodzi na ich występy, na czym opierają swoje sety, czy mają problemy z wykorzystywaniem utworów artystów zagranicznych? Czy istnieje w Polsce kultura techno na miarę berlińskiej? Jakie mamy najważniejsze kluby techno w Polsce? Rozmawiamy z didżejami.
Prowadzący: Marta Gruszecka (Co Jest Grane 24)
Goście: Paweł Janeda (Strikt), Bartłomiej Mróz (Spajder Jeruzalem - Wyroby Technopodobne) i Marek Tomaszewski (Kinetikk - Wyroby Technopodobne), Mateusz Turlej i Kuba Bogacki (Techno Rączka)
NIEDZIELA, 27 LISTOPADA
Film przedpremierowo:
„Jarocin. Po co wolność” reż. Leszek Gnoiński – godz. 14.30, Sala Goethego w PKiN, wstęp wolny. Po seansie zapraszamy na dyskusję o filmie. Gośćmi będą Robert Brylewski (muzyk), Dariusz Malejonek (muzyk) oraz reżyser filmu, dziennikarz Leszek Gnoiński. Spotkanie poprowadzi Przemysła Gulda (Co Jest Grane 24).
Sala Goethego w PKiN
godz. 12:00 Czy urodził się nowy polski pop? (zaprasza ZPAV)
Czy faktycznie mamy do czynienia ze zmianą warty na polskiej estradzie? Jak zmienia się polska muzyka popowa i preferencje słuchaczy? Kim są nowe gwiazdy i kto stoi za ich sukcesami? Rozmawiamy o zmieniającym się tendencjach i szansach na przyszłość polskiej muzyki popowej.
Prowadzący: Małgorzata Muraszko (Co Jest Grane 24)
Goście: Jacek Jagłowski (współwłaściciel agencji managmentowej QLCITY, członek zarządu ZPAV), Marcin Kindla (producent muzyczny), Piotr Kabaj (Warner Music Eastern Europe Chairman & Warner Music Poland Chairman & Managing Director, Wiceprzewodniczący Zarządu ZPAV), Paweł Wiszniewski (Szef Muzyczny Radia WAWA), Marcin Russek (A&R Sony Music Entertainment Polska, członek ZPAV).
godz. 13:15 Pokaż się! O znaczeniu festiwali showcase’owych
Jeździmy do Austin na SXSW, Hamburga na Reeperbahn, Greoningen na Eurosonic czy do Brighton na Great Escape. Niektórym to pomogło, czy każdy ma szansę? Radzimy jak przygotować się do festiwali showcase’owych zaczynając od aplikacji, po występ i promocję, by nie zaprzepaścić szansy.
Prowadzący: Łukasz Kamiński (Co Jest Grane 24)
Goście: Bela Komoszyńska i Tomasz Dąbrowski (zespół Sorry Boys), Łukasz Minta (Go Ahead), Tomek Nowakowski (TBA Music), Barbara Feliga (Instytut Adama Mickiewicza, Don't Panic! We're From Poland), Andrzej Matusiak (dyrektor Stołecznej Estrady)
Sala Sienkiewicza
godz. 13:00 Serwisy streamingowe - kto zyskuje, czy ktoś traci i dlaczego?
Czym różnią się serwisy streamingowe od serwisów typu bandcamp? Co zrobić, żeby Twoja piosenka była w serwisie streamingowym i ile na tym zarobisz? Przedstawiamy plusy i minusy udostępniania muzyki na bandcampie/serwisach streamingowych.
Prowadzący: Przemysław Gulda (Co Jest Grane 24)
Goście: Agnieszka Gos (Agora), Katarzyna Czechowska (Kayax), Wojtek Górny (TBA Music)
godz. 14:15 – Gazeta Magnetofonowa przedstawia taśmy, których świat nie widział. Listening session.
Prowadzenie: Jarek Szubrycht (Gazeta Magnetofonowa)
Sala Tierieszkowej w PKiN
godz. 12:00 Muzyczne startupy w polsce na przykładzie 2track.pro // prezentacja i warsztaty
2TRACK to rozwijający się dynamicznie projekt Bogdana Kondrackiego, muzyka i producenta, który ma na swoim koncie kilkadziesiąt wyprodukowanych płyt oraz współpracę z największymi polskimi artystami, m.in. z Brodką czy Dawidem Podsiadło. Platforma umożliwia tworzenie 2-śladowych małych sesji muzycznych na dwóch ścieżkach: pierwsza to muzyka, druga - wokal lub instrument. Dzięki temu wokaliści, muzycy i producenci mogą wyszukiwać i nawiązywać muzyczne współprace niezależnie od tego, czy pochodzą z Polski, czy z drugiego końca świata. Wytwórnia NEXTPOP we współpracy z 2track.pro organizuje konkurs na nowe wersje 10 utworów swoich artystów: BOKKI, Fismolla, Kari, Oly., Baascha, Milky Wishlake'a i Lari Lu, który zakończy się wydaniem cyfrowego albumu ze zwycięskimi projektami.
Prowadzenie: Janek Taraszkiewicz (Tara Boom)
Goście: Robert Amirian (Nextpop), Bogdan Kondracki (2track.pro), Baasch, Lilly Hates Roses
godz. 13:00 Program komputerowy i studio nagraniowe w dobie technologii
Czy jest potrzebne studio do nagrania muzyki, co z miksami i masterem? Jak reżyseria dźwięku bezpośrednio wpływa na muzykę i jej odbiór? Dyskutują producenci, wydawcy i inżynierowie dźwięku.
Prowadzenie: Łukasz Stasiak (Alkopoligamia.com)
Goście: Łukasz Stachurko (muzyk, grający w zespołach Sonar i Rysy), Rau (muzyk), Andrzej Puczyński (muzyk, producent muzyczny, przewodniczący zarządu ZPAV), Łukasz Olejarczyk (realizator dźwięku, studio RecPublica)
godz. 14:00 Nagrałeś demo. Co dalej?
Panel dla artystów. Nowa płyta - od pomysłu i podpisania artysty, aż do płyty na półkach. Jak wygląda ścieżka produkcji płyty? Rozmawiają artyści, menadżerowie, wydawcy i specjaliści od promocji.
Prowadzenie: Rafał Grobel (MOST)
Goście: Joanna Rawska (Kayax), Paweł Swiernalis (muzyk), Agata Trafalska (Jazzboy), Buslav (muzyk), Marcin „groh” Grośkiewicz (U Know Me Records)
godz. 15:30 Pokaż mi swój profil w social mediach, a powiem ci, kim jesteś // warsztaty
Jak utrzymać kontakt z fanami, jak budować wizerunek artysty w oparciu o dostępne narzędzia social mediowe na przykładzie Facebooka? O czym i jak pisać, jak wykorzystywać social media dla siebie? Jak promować swoją muzykę za pomocą Facebooka w Internecie?
Prowadzenie: Marta Siekierska (Facebook)
godz. 17:00 Wideoklip w dobie nowych technologii
Jak wygląda dziś świat teledysków? Jaka jest przyszłość videoklipu, czy teledysk przestał być ilustracją, a zaczął być filmem? Od pomysłu do realizacji.
Prowadzenie: Paweł Świerczek (Co Jest Grane 24)
Goście: Krzysiek Kosz i Kuba Bujas (BujasKosz), Piotr Onopa (Papaya Films).