O MIEJSCU
Gołdap jest miastem uzdrowiskowym położonym w północno-wschodniej części Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Gmina Gołdap wraz z dwiema sąsiednimi - Banie Mazurskie i Dubeninki tworzy powiat gołdapski.
Gołdap ulokowana jest w dolinie rzeki Gołdapy w odległości około 2,5 km od jeziora Gołdap, na skraju Puszczy Rominckiej. Od północy graniczy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej (ok. 3,2 km od centrum miasta). Ziemia gołdapska leży również na obszarze Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Litewskiego, na Mazurach Garbatych.
Głośno i smacznie w Gołdapi
Gołdap ma dwie kultowe i niepowtarzalne imprezy. Rok rocznie odbywa się konkurs krzyku (drugi po Japonii na swiecie) oraz święto lokalnego przysmaku – kartacza (Festiwal Pogranicza Kartaczewo). A teraz będzie się tam też odbywał coroczny festiwal Gołdap Festival. Na zdrowie muzyka.

Zagłębie saneczkowe
Pomimo, że Gołdap ma tylko jedną górę zjazdową (Piękną Górę) jest zagłębiem saneczkarstwa. Młodzi zawodnicy z Gołdapi i okolic zajmują doskonałe pozycje w zawodach rangi krajowej, ale również międzynarodowej. Tutaj również często organizowane są zawody. Okazuje się, że wcale nie trzeba mieszkać w Tatrach, czy Karkonoszach, aby uzyskiwać dobre wyniki w sportach zimowych.

Najwyżej położone jeziorko na Mazurach
Niedaleko Gołdapi, na Tatarskiej Górze (308 m. n.p.m.) kryje się fascynujący relikt – jeziorko wytopiskowe. Otoczony torfowiskiem akwen leży w niecce, przypominającej krater wulkanu. Te nietypowe położone sprawia, iż jest najwyżej położonym jeziorem na Mazurach (293 m n.p.m.).
Jaćwieski gród w Rożyńsku
Do niedawna niewiele osób wiedziało, że w Rożyńsku Małym wyrosło jaćwieskie grodzisko. Pan Zbigniew Ostrowski umilając sobie czas na emeryturze własnymi siłami zbudował gród wzorowany na historycznych przekazach. Po pobliskim stawie pływa łódź Wikingów, w cieniu grodu jest miejsce na odpoczynek i zabawę. Kto wie, czy gospodarz nie zechce podzielić się swoją enklawą z turystami.
Najbardziej wysunięta na północnym wschodzie
Gołdap jest najbardziej wysuniętym miastem w północno-wschodniej Polsce. W związku z tym w Wigilię Bożego Narodzenia, która przypadała w 2011 roku, mieszkańcy Gołdapi jako pierwsi ujrzeli pierwszą gwiazdkę.

MAZURSKIE TĘŻNIE SOLANKOWE
Czwarte w Polsce tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 metrów, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi - jego cząsteczki wnikają do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.
Przebywając przy tężniach leczymy przede wszystkim: górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergię, nerwicę wegetatywną, depresję, stres, czy ogólne wyczerpanie organizmu. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu poprzez działanie bakteriobójcze.

Woda lecznicza - 0,6 % chlorkowo - sodowa, fluorkowa. Woda jest czerpana z utworów jury dolnej z głębokości 646,0 m. odwiertem Gołdap Zdrój 1. Suma głównych składników mineralnych rozpuszczonych: 5970,97 mg/dm3. Woda posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej, wydane na podstawie wymagań zawartych w obowiązujących przepisach Ministerstwa Zdrowia.
Woda mineralna - 1226,45 mg/dm3 rozpuszczonych składników mineralnych, ze znaczną zawartością sodu i chlorków oraz fluorków. Woda jest czerpana z utworów kredy górnej z głębokości 426,0 m odwiertem Gołdap Zdrój 2.