Kino Festiwalowe
Dwa dni, trzy filmy dziennie, ponad 10 godzin wspaniałych filmów muzycznych. Na ekranie Amy Winehouse, Iggy Pop, Nick Cave i inni. Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24 i Gutek Film zapraszają na darmowe seanse w ramach targów w Pałacu Kultury i Nauki.Kino Muzyczne znajdować się będzie w SALI GOETHEGO na parterze Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ulicy Marszałkowskiej).
Sobota 11 listopada
godz. 13.30 - Amy, reż. Asif Kapadia, Wlk. Brytania 2015, 127 min.
Głośny już, znakomity i poruszający dokument o Amy Winehouse fascynujący również dla tych, którzy nigdy jej fanami nie byli. Bo jest też w filmie inny, podskórny bohater - współczesna popkultura. Stereotypów wokół artystki narosło mnóstwo, łącznie z tym największym: „Nie udźwignęła sławy". Reżyser filmu to twierdzenie odwraca. I pokazuje piekielnie utalentowaną wokalistkę, której przekleństwem okazało się to, że nie umiała kalkulować. - Paweł T. Felis, Co Jest Grane 24.
godz. 16.00 - 20 000 dni na Ziemi (20 000 Days On Earth), reż. Iain Forsyth i Jane Pollard, Wlk. Brytania 2014, 97 min.
Fałszywy dokument czy prawda fabularyzowana? Film pokazuje hipotetyczny dzień z życia Nicka Cave’a.
Cave pisze piosenkę, próbuje ją z zespołem, ona się wymyka, pozostali członkowie zespołu węszą wokół jak psy. Nagrywają ją w studiu i wykonują na koncercie. W końcowych scenach fanki pod sceną drżą z emocji, gdy artysta wykonuje swoje bitnikowskie „Higgs Boson Blues”. Kładzie sobie na piersi rękę pięknej dziewczyny i śpiewa do niej cicho: "Can you feel my heartbeat?". Wokół cisza jak na mszy, no kicz kompletny.
A jednak nasłuchujemy serca Cave’a. Sceniczna przemiana, o której z taką pasją opowiada, ma w sobie coś z przemienienia. Kto uwierzy, ten doświadczy. A film sprawi przyjemność i wyznawcom, i bardziej zdystansowanym obserwatorom fenomenu Cave’a. - Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza.
Więcej informacji na temat Europejskich Targów Muzycznych TU
Bilety na koncerty do kupienia TU
godz. 18.00 - Sugar Man (Searching for Sugar Man), reż. Malik Bendjelloul, Szwecja/Wlk. Brytania 2012, 86 min.
Znakomity dokument o muzyku Sixto Rodriguezie. Film ten opowiada historię tak niezwykłą, niesamowitą i bajkową, że przez pewien czas ogląda się go z niedowierzaniem: czy to wydarzyło się naprawdę? Czy nie zostało wymyślone? Dokument „Sugar Man" ogląda się jak dobrze skonstruowany film detektywistyczny - Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24.
Niedziela 12 listopada
godz. 13.30 - Gimme Danger, reż. Jim Jarmusch, USA 2016, 108 min.
Muzyczny dokument o Iggym Popie i jego legendarnym zespole The Stooges. Przewodnikiem po wczesnych, heroicznych latach działalności grupy jest jej lider, siedzący w fotelu przypominającym tron Iggy Pop. I okazuje się przewodnikiem znakomitym: należy do ludzi, których wystarczy posadzić przed kamerą i pozwolić mówić, a już się ma gotowy materiał na film - Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24.
godz. 16.00 - Joe Strummer: Niepisana przyszłość (Joe Strummer - The Future Is Unwritten), reż. Julien Temple, Irlandia/Anglia 2007, 123 min.
Biografia lidera legendarnego zespołu The Clash. Bardzo solidny, szczegółowo "zriserczowany", porządnie zrobiony dokument ukazujący życie punkrockowego muzyka w porządku chronologicznym: od dzieciństwa upływającego na nieustannych podróżach po świecie (ojciec Strummera był dyplomatą) aż po śmierć, która go dopadła w wieku 50 lat, w 2002 roku.
godz. 18.30 - Control, reż. Anton Corbijn, Wielka Brytania/USA/Australia/Japonia 2007, 121 min.
Opowieść o Ianie Curtisie, liderze nowofalowej, postpunkowej grupy Joy Division odchodzi od schematów, w jakie na ogół popadają filmy o muzycznych gwiazdach. Żadnej popowej martyrologii, żadnego ględzenia o „wewnętrznym zagubieniu w momencie osiągnięcia sukcesu”, żadnych ekscesów alkoholowo-narkotycznych, żadnych gruppies! Tylko epilepsja (nie najlepiej chyba leczona), niemożność wyjścia z przeklętego miłosnego trójkąta, no i melancholia, dręcząca melancholia, którą słychać we wszystkich utworach zespołu - Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24.
Więcej informacji na temat Europejskich Targów Muzycznych TU