Niech was Budda błogosławi i sztywniutko - dziękował Jakub Żulczyk. Ślepnąc od świateł wydarzeniem roku. Z nagrodami też Konstanty Usenko i Big Book Cafe
"Ślepnąc od świateł" wydarzeniem roku, Big Book Cafe miejscem roku, Kostek Usenko człowiekiem roku. Po raz piętnasty już "Co Jest Grane 24" przyznało warszawskie nagrody kulturalne, czyli Wdechy.
Wdechy przyznane zostały po raz 15. w trzech kategoriach: Wydarzenie Roku, Miejsce Roku oraz Człowiek Roku. To nagrody, do których nominują i które przyznają dziennikarze "Co Jest Grane 24", "Gazety Stołecznej" i "Gazety Wyborczej". Laureaci otrzymują największą statuetkę wśród polskich nagród, czyli deskę surfingową z namalowanym poświęconym im komiksem. W tym roku namalowany został on przez Krzysztofa Ostrowskiego.

Nominacje i nagrody to zawsze są odbiciem tego, czym żyją Warszawa i polska kultura. Stad w tym roku nominacje m.in,. dla Luki Rayskiego , autora plakatu "Konstytucja", Piotra Rypsona , wybitnego kuratora, wicedyrektora Muzeum Narodowego, wystawy "Obcy w domu" w Muzeum Polin i wystawa "Sąsiedzi" w ramach festiwalu Warszawa w budowie. Są nominacje dla wydarzeń masowych np. filmu "Kler" i koncertów Dawida Podsiadły , jak i miejsc nieoczywistych np. kawiarni Amatorska .

Swoich laureatów wybierają też czytelnicy Co Jest Grane 24.
Wdecha dla Big Book Cafe, czyli nowego centrum literackiego
Laureat Wdechy dla Miejsca Roku , Big Book Cafe urzekł jury Co Jest Grane 24 połączeniem kawiarni, księgarni, biblioteki i domu kultury. Ten mokotowski lokal kipi od bogatego programu, świetnych pomysłów i imponującej listy gości nie tylko ze świata literatury. To kolejna Wdecha dla założycielek BBC, dwa lata wcześniej Anna Król i Paulina Wilk zostały nagrodzone za organizację Big Book Festiwalu. Big Book Cafe zwyciężyło z poważnymi konkurentami: kawiarnią Amatorską, Studiem im. Witolda Lutosławskiego, Teatrem Polskim w Warszawie oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wdechę odebrały Anna Król i Dorota Kukieła.

- Okazuje się, że nasz niewielki lokalik daje radę i warto robić coś innego z książkami. Nie spodziewałyśmy się, że będziecie przychodzić tak tłumnie - powiedziała Anna Król.
W głosowaniu czytelników zwyciężył Instytut Teatralny . Czytelnicy docenili go m.in. za działalność badawczą, edukacyjną, wspieranie cennych teatralnych inicjatyw, w tym programu „Teatr Polska”.

- Podejrzewaliśmy, że jesteśmy w dechę, a to jest dowód - oświadczyła Dorota Buchwald, dyrektorka Instytutu Teatralnego.
Wdechy wręczyli laureatom laureatka nagrody z 2005 roku Maria Peszek oraz dziennikarz Łukasz Kamiński.
Człowiek roku, czyli Konstanty Usenko
Twórca Super Girl & Romantic Boys, muzyk, didżej, aktywista, pisarz, artysta wszechstronny, a do tego największy popularyzator rosyjskiej kultury czy raczej kontrkultury - jest autorem dwóch doskonałych książek: „Oczami radzieckiej zabawki”, która ukazała się w 2012 r. oraz zeszłorocznej „Buszującego w barszczu”. Wdechę w kategorii człowiek roku 2018 od jury Co Jest Grane 24 zdobył Konstanty Usenko , który był tak zaskoczony, że tylko podziękował za nagrodę.

Za to czytelnicy zagłosowali na reżysera serialu HBO "Ślepnąc od świateł" Krzysztofa Skoniecznego. Nagrodę wręczyła Katarzyna Nosowska, laureatka Wdechy publiczności z zeszłego roku.
- Elo elo - wołał reżyser - Sztywniutko!
Wśród pozostałych nominowanych byli Joanna Kulig, Piotr Rypson, i Luka Rayski, a Wdechy wręczyli dziennikarka CJG24 Agata Piasecka i Karol Czerniakiewicz z Pogłosu, klubu, który rok temu zdobył Wdechę publiczności.
Ślepnąc od świateł, czyli ryzyko, które się opłaciło
Wydarzeniem roku w głosowaniu publiczności i jury dziennikarskiego został serial HBO "Ślepnąc od świateł" .

To produkcja wprost z najlepszych tradycji polskiego kina gatunkowego połączona z obrazem Warszawy, który niektórzy uznali za fenomenalnie prawdziwy, inni za opowiedziany z rozmachem mit.
„Ślepnąc od świateł” był projektem wysokiego ryzyka, HBO powierzyło reżyserię Krzysztofowi Skoniecznemu, artyście z ogromną wyobraźnią i pasją, ale dość krótkim CV. Ryzyko się opłaciło, i to z nawiązką - serial przepełniony jest specyficznym folklorem miejsc, postaci oraz ich języka. W 2018 roku był najchętniej oglądaną produkcją HBO w Polsce.

By zdobyć obie Wdechy serial pokonał tak ważne i ciekawe wydarzenia, jak wystawa „Obcy w domu”, film „Kler”, kolejną edycję „Warszawy w budowie” oraz cztery wyprzedane koncerty Dawida Podsiadło na Torwarze. Na scenę Konesera Wdechę odebrali Krzysztof Skonieczny, pisarz Jakub Żulczyk, autor powieści, na motywach której powstał serial, Iza Łopuch, producentka i Kamil Nożyński, odtwórca głównej roli.
- Dziękujemy publiczności, która na nas głosowała i nas oglądała. Tym, którzy na nas nie głosowali i nas nie oglądali, też dziękujemy - skwitował Jakub Żulczyk. - Niech was Budda błogosławi i sztywniutko!
Nagrodę wręczyli Klara Bielawka, aktorka Teatru Powszechnego, występująca w Klątwie, spektaklu, który rok temu dostał Wdechę za wydarzenie roku oraz recenzent filmowy CJG24 Piotr Guszkowski.