Szekspir na ekranie [WYDARZENIA T-Mobile Nowe Horyzonty]

Natalia Gruenpeter 30-07-2016

W dramatach Williama Szekspira jest wszystko, co napędza kino: miłość, ambicja, intrygi, przemoc. W specjalnej sekcji T-Mobile Nowe Horyzonty zobaczyć można filmy inspirowane twórczością wybitnego dramaturga.

Shakespeare Lives in Film to specjalna sekcja festiwalowa przygotowana we współpracy z British Council. Okazją do spojrzenia na znaczącą obecność Szekspira w kinie jest 400. rocznica śmierci wybitnego dramaturga, który – jak pokazuje najnowsza adaptacja „Makbeta” – nie przestaje inspirować filmowców.

Shakespeare Lives in Film to okazja do powrotu do kina niemego i pierwszych adaptacji sztuk Szekspira realizowanych na przełomie XIX i XX wieku, które wyznaczają początek filmowej zażyłości z twórczością angielskiego dramaturga i poety. Krótkie filmy dają wgląd w konwencje wczesnego kina, które często zadziwia scenograficznym przepychem i pomysłowością.

W programie festiwalu znalazły się aż dwa filmy Dereka Jarmana, który odkrywa poetycką stronę twórczości Szekspira. W „Anielskich rozmowach” Jarman sięga po sonety, aby uwikłać ich zagadkę w niejednoznaczną, homoerotyczną fantazję. Równie osobiste i swobodne jest ujęcie „Burzy”. Jarman wpisuje twórczość Szekspira w poetycką, oszałamiającą wizualnie formę, która łączy to, co współczesne, z tym, co uniwersalne.

W programie Shakespeare Lives in Film nie mogło zabraknąć także ekranizacji w reżyserii Kennetha Branagha, brytyjskiego reżysera, znanego głównie z adaptacji sztuk Szekspira. Lekki i dowcipny ton „Wiele hałasu o nic” wpisuje twórczość angielskiego dramaturga w konwencję komedii romantycznej. Inne oblicze Szekspira odkrywa Roman Polański w „Tragedii Makbeta” z początku lat 70. W interpretacji polskiego reżysera krwawa historia ambicji i przemocy staje się jeszcze bardziej mroczna i posępna. Z kolei w zrealizowanym dwa lata później „Krwawym teatrze” Szekspir staje się pretekstem do autotematycznej gry, która umieszcza historię ambicji i zazdrości w teatralnym środowisku. „Krwawy teatr” to gratka dla miłośników horrorów i fanów Vincenta Price’a, obsadzonego tutaj w roli niedocenianego aktora rozprawiającego się ze swoimi krytykami. Motyw teatru i aktora powraca też w animacji „Następny!”, która jest zarazem najnowszym filmem z prezentowanego cyklu. Barry Purves proponuje widzom krótką kalejdoskopową podróż po dziełach Szekspira w formule teatru lalkowego.

czytaj także

zobacz także