Zazdrość i zbrodnia w Rynku [WYDARZENIE T-Mobile Nowe Horyzonty]

Natalia Gruenpeter 27-07-2016

Po słynnej „Młodości” i nietypowej komedii „Skarb” w programie pokazów w Rynku pojawia się film niemy z muzyką na żywo.

O godz. 22 obejrzymy „Ludzi bez jutra”, sensacyjną historię romansu, który w końcu XIX wieku wstrząsnął opinią publiczną. Film Aleksandra Hertza przez lata znany był z recenzji i fotosów. Odnaleziono go kilkanaście lat temu w Bundesarchiv w Niemczech i zanim ponownie trafił na ekrany, został odrestaurowany przez ekspertów z Filmoteki Narodowej i zdigitalizowany.

Jego fabuła opiera się na faktach, które były pożywką dla brukowców – zabójstwie Marii Wisnowskiej, znanej warszawskiej aktorki, słynącej z romansów i ekscentrycznego stylu życia. Diwa teatralnych scen wcielająca się w role kobiet fatalnych zginęła z ręki Aleksandra Barteniewa, korneta carskiej gwardii. Wskazywanym motywem zbrodni była zazdrość, ale w tło wpisane były historyczne i polityczne problemy. Film powstał w 1919 roku, do dystrybucji trafił dwa lata później, po ingerencjach jego tytuł „Sprawa Barteniewa” zamieniono na „Ludzie bez jutra”, by fabuła nie kojarzyła się wprost z kryminalną sprawą.

Na ekranie zobaczymy Halinę Bruczównę, która później wyjechała do Stanów Zjednoczonych, a w rolę porywczego kochanka i zabójcy wcielił się Józef Węgrzyn, uważany za jednego z najwybitniejszych przedwojennych aktorów. Historii towarzyszyć będzie akompaniament na żywo. Zagrają Paweł Szamburski (klarnet i elektronika), Sebastian Wypych (kontrabas) oraz Patryk Zakrocki (skrzypce).

czytaj także

zobacz także