Audiowizje po raz drugi [T-Mobile Nowe Horyzonty]

Natalia Gruenpeter 25-07-2016

Program tegorocznego MFF T-Mobile Nowe Horyzonty obfituje w propozycje z pogranicza różnych dyscyplin sztuki. „Audiowizje” zabierają nas na jeszcze jedno artystyczne skrzyżowanie. Nietypowe, ale bardzo intrygujące.

– Teledyski do współczesnej muzyki klasycznej? Czemu nie! Czas zerwać z mitem, że to muzyka „dziwna” i „abstrakcyjna” – mówi Jan Topolski, kurator cyklu „Audiowizje”. Sięgnięcie po formułę teledysku może utorować tej formie artystycznego wyrazu drogę do szerszej publiczności, ale ma też wymiar edukacyjny, który wykorzystuje Muzykoteka Szkolna, internetowy portal kształcący świadomych odbiorców muzyki.

Wizualna forma teledysku daje muzyce nowe wcielenie i pozwala jej zaistnieć między innymi na festiwalu filmowym.

„Audiowizje” goszczą na T-Mobile Nowe Horyzonty już po raz drugi. W tym roku w cyklu obejrzymy teledyski Iwony Bieleckiej do „Novelli” Sławomira Kupczaka oraz Krzysztofa Skoniecznego i Jacqueline Sobiszewski do „Limbs of Sun” Mikołaja Laskowskiego.

http://muzykotekaszkolna.pl

Pierwsza propozycja to filmowa odyseja w otchłań elektronicznych dźwięków kilkuminutowego fragmentu utworu „Novella” Sławomira Kupczaka.

Iwona Bielecka, fotografka i autorka klipów, sięgnęła po konwencję science fiction, aby stworzyć krótką, ale intrygującą narrację, która świetnie współgra z muzyką.

Z kolei teledysk do utworu „Limbs of Sun” Mikołaja Laskowskiego powstał na zasadzie kontrapunktu. Oszczędnej warstwie dźwiękowej towarzyszy tutaj montaż fragmentów filmowych nakręconych podczas podróży Krzysztofa Skoniecznego i Jacqueline Sobiszewski przez Stany Zjednoczone.

Wyprodukowane przez Muzykotekę Szkolną oraz Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) klipy biorą udział w Konkursie Powiększenie. Można je zobaczyć 26 lipca na wieczornym seansie (godz. 22).

czytaj także

zobacz także