"Mroczne bestie": Wojna jest mężczyzną [RECENZJA T-Mobile Nowe Horyzonty]

Urszula Lipińska 25-07-2016

Trzy kobiety, trzy historie o przemocy, trzy spojrzenia na ciała i dusze pokaleczone wojną domową. Opowiada o nich Felipe Guerrero, autor „Mrocznych bestii” startujących w Konkursie Głównym 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

 Dom pierwszej bohaterki - Rocio - nieprzerwanie otaczają kolumbijskie oddziały paramilitarne. La Mona, próbując ocalić siebie, w pewnym momencie wbija sztylet w ciało swojego chłopaka. Z kolei Nelsa pracowała kiedyś dla armii. Uciekła po tym, jak została zmuszona grzebać w ziemi ciała farmerów zabitych w pogromie.

 

Wszystkie trzy bohaterki „Mrocznych bestii” przeżywają swój dramat w osamotnieniu i ciszy. Cierpią w milczeniu. Robią to także dlatego, że zło może nadejść w każdej chwili, z każdej strony. Tymczasowe, niepewne kryjówki w środku dżungli nigdy nie ochronią ich od przeszłości depczącej ich po piętach. Ona zawsze może ich dopaść, bo kolumbijska wojna domowa wciąż trwa i łaknie nowych ofiar.

„Mroczne bestie” to film wyrzeźbiony w dźwięku. To on tworzy tu atmosferę wiecznego niepokoju i osaczenia, w którym przebywają trzy bohaterki. Zło skrada się ku nim powoli i metodycznie, niczym dzika, przyczajona bestia polująca na ofiarę.

U Guerrero ma ono zawsze postać mężczyzny – brata, partnera, żołnierza – uosabiającego wojnę, nienawiść i krzywdę. Jego obecność czuć w filmie zawsze, nawet kiedy mężczyzny nie ma w kadrze. Widać go w przerażonych oczach kobiet, ich trzęsących się ze strachu ciałach, nerwowości. Zlęknione bohaterki noszą rany nieukończonej wciąż wojny w sobie i nie potrafią znaleźć nigdzie schronienia. Najmniejszy nawet szelest podrywa je ze snu, najdrobniejszy odgłos z zewnątrz zwiastuje nadciągające niebezpieczeństwo.

Przeczucie myli je bardzo rzadko, ale ta wiedza i świadomość wiecznego zagrożenia nie dają im nawet namiastki szans na ratunek.

Ucieczka nie pomaga, bo wydostać się ze strefy wojny się nie da. Wojna pozostaje we wszystkich trzech kobietach – w ich sercach, umysłach, ciałach – i podąża za nimi wszędzie. Nawet gdy są daleko od swoich domów i daleko od swoich oprawców.

czytaj także

zobacz także