Śniadanie mistrzów na T-Mobile Nowe Horyzonty

Marta Bałaga 14-07-2016

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty światowej sławy filmowcy przyjadą do Wrocławia, by porozmawiać o swojej karierze i poprowadzić Mistrzowskie Lekcje Kina – wszystko w ramach powstałego w zwią ku z Europejską Stolicą Kultury cyklu Mistrzowie Kina Europejskiego.

Francuska prowokatorka Claire Denis, Andriej Konczałowski, Carlos Saura, Agnieszka Holland, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, autorka wyjątkowego „Lourdes” Jessica Hausner czy Cristian Mungiu zaprezentują po dwa filmy (w tym także najnowsze dzieła, jak na przykład wyróżniony na festiwalu w Cannes „Egzamin” oraz „Zagubionych”).

Pokażą też dzieło, które z różnych powodów okazało się dla nich wyjątkowo ważne. Jak powszechnie wiadomo, każdy powód jest dobry, by przypomnieć sobie „Pali się, moja panno” Miloša Formana. A już zwłaszcza wtedy, kiedy poleca go sam Cristian Mungiu.

Mistrzowie oglądają filmy

Twórczości Nanniego Morettiego i nazywanego „hiszpańskim Terrencem Malickiem” V~ctora Erice zostaną natomiast poświęcone osobne retrospektywy. Po nakręconym w 1973 roku „Duchu roju” Erice zrealizował tylko dwa filmy pełnometraż owe (w tym dokument „Słońce pośród liści pigwy” poświęcony artyście Antonio Lópezowi Garc~i). Wciąż uważa się go jednak za jednego z najwybitniejszych filmowców swojego pokolenia. Moretti, który pracuje jeszcze szybciej, niż mówi, w przerwach znajduje jeszcze czas na to, żeby zagrać w filmach kolegów po fachu.

Szkoda tylko, że z powodów zdrowotnych ominął go udział w „Podwójnym życiu Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego. Oprócz „Pokoju syna” czy znanej już polskim widzom „Mojej matki”, będzie można też zobaczyć jego filmy krótkometrażowe, kultowy debiut „Jestem samowystarczalny” oraz nieco zapomnianą „Biankę ” z 1984 roku – prawdopodobnie jedyny film na świecie, w którym wreszcie zwrócono uwagę na niezrozumiałą obsesję Włochów na punkcie Nutelli.

Nie wiem nic o życiu, ale o kinie – wszystko

Artystów, którzy odwiedzą w lipcu Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, dzieli właściwie wszystko; od preferowanego stylu po przekonania polityczne. Łączy – silne przekonanie, że film powinien być czymś więcej, niż tylko rozrywką o krótkiej dacie przydatności. „Nie wiem nic o życiu, ale o kinie – wszystko” – zauważyła kiedyś Romy Schneider. Wiele wskazuje na to, że po wysłuchaniu tego, co mają do powiedzenia, poczujemy się dokładnie tak samo. I wciąż mamy nadzieję, że Nanni Moretti przyjedzie do Wrocławia na swojej słynnej vespie. Dai, Nanni. Per favore!

 

czytaj także

zobacz także