Goście, goście na T-Mobile Nowe Horyzonty

Marta Bałaga 14-07-2016

Podczas 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty w Polsce pojawią się tacy filmowcy jak Cristi Puiu, artystka Laurie Anderson i niemiecka reżyserka Maren Ade, której najnowszy film „Toni Erdmann” okazał się rewelacją tegorocznego festiwalu w Cannes.

Są na tym świecie rzeczy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć . Tak jak zdobycie przez Portugalię tytułu mistrza Europy i zupełne pominięcie Maren Ade w werdykcie canneńskiego jury. Jej trzeci film, „Toni Erdmann”, dokonał niemożliwego – podobał się każdemu, kto go zobaczył . Mimo że, główną bohaterką jest (proszę zatkać sobie uszy) kobieta. 

Każdy jest czyimś psem

- Kiedy oglą dam filmy o Jamesie Bondzie, identyfikuję się z Jamesem Bondem, a nie jego dziewczynami. Przyjmuję męską perspektywę , bo kobiece postaci są często marginalizowane – mówiła Ade po premierze. - Nie czułabym się swobodnie opowiadając o relacji ojca z synem. Mam jednak nadzieję , że moja bohaterka przemówi zarówno do mężczyzn, jak i kobiet.

Podobną reakcję ma szansę wywołać film Laurie Anderson – byłej partnerki Lou Reeda i uznanej artystki eksperymentalnej. Po prawie trzydziestoletniej przerwie ponownie stanęła po drugiej stronie kamery, by opowiedzieć o jedynej relacji w jej życiu, której nie towarzyszył  żal i poczucie winy – uczuciu do małej terierki Lolabelle. „Heart of a Dog” okazuje się wycieczką w poszukiwaniu straconego czasu, wspomnieniem o ludziach, którzy odeszli i osobistym autoportretem odkrywającym więcej, niż mogłoby się wydawać . W końcu, jak zauważył Terry Pratchett, kiedy już rozważy się wszystko należycie, każdy z nas okazuje się czyimś psem.

Choć Cristian Mungiu, który poprowadzi podczas festiwalu Mistrzowską Lekcję Kina sprzątnął mu sprzed nosa nagrodę w Cannes, rumuński reżyser Cristi Puiu nie ma powodów do narzekania – jego najnowszy film, klaustrofobiczna (i zaskakująco śmieszna) rodzinna psychodrama „Sieranevada” zdobył a już sobie grono wiernych wyznawców. Ivan Tverdovsky przywiezie natomiast do Wrocławia dopiero co nagrodzoną w Karlowych Warach „Zoologię ” – wymykającą się schematom wariację na temat znanej z Muminków piosenki „Wszystkie małe zwierzątka wiążą kokardkę na ogonie.” Będzie o czym rozmawiać .

Polscy twórcy na T-Mobile Nowe Horyzonty

Nie zabraknie także polskich twórców. Piotr Dumała zaprezentuje w Konkursie Głównym „Ederly”, którego scenariusz powstał na podstawie jego powieści publikowanej w miesięczniku Kino, a Michał Marczak – nagrodzone w Sundance „Wszystkie nieprzespane noce.”

Przemysław Wojcieszek wróci do Wrocł awia z niezależną produkcją „Knives Out”, Wojciech Staroń pokaże wzruszających „Braci”, Tomasz Wasilewski zmrozi szarością „Zjednoczonych stanów miłości”, a Kuba Czekaj ponownie doprowadzi do bólu głowy szaleństwem „Baby Bump” – filmowym ekwiwalentem młota pneumatycznego.

 

- Zawsze chcę spotykać się z widzami po seansach – mówi Wasilewski. - Nie chcę niczego wyjaśniać, bo wszystko jest już w filmie, ale chcę z nimi rozmawiać o tym, co przeżyli i co poczuli. To bardzo ważne.

- Reakcja za każdym razem jest inna – dodaje Kuba Czekaj, gdy pytamy go o oczekiwania związane z projekcją filmu na festiwalu. - Na to liczę .

Prosimy go nie rozczarować!

czytaj także

zobacz także