"Julieta" i "Neon Demon" na otwarcie 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

dk 30-06-2016

Filmem otwarcia 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będzie najnowszy, pokazywany w tym roku w konkursie w Cannes, film "Julieta" Pedro Almodóvara. Wrocławski pokaz będzie jego polską premierą.

Reżyser "Wszystko o mojej matce" wraca do świata kobiet i ich namiętności. "Julieta" to historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. W tytułową bohaterkę na różnych etapach jej życia wcielają się – występujące po raz pierwszy u Almodóvara - Adriana Ugarte i Emma Suárez, w obsadzie pojawia się też jedna z ulubionych aktorek Hiszpana, Rossy De Palma.

Tak tę filmową adaptację opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro przedstawia Jakub Duszyński z firmy Gutek Film, polskiego dystrybutora filmu: Bezwstydna emocjonalność i niepodrabialna forma. Wielki powrót Almodóvara – jak napisał guru francuskiej krytyki Michel Ciment w „Positif”, a dla mnie osobiście najlepszy film hiszpańskiego mistrza od czasu "Volver". Ten emocjonalny thriller złapał mnie za gardło w drugiej połowie i do samego końca już nie puścił.

Drugim filmem otwarcia będzie "Cmentarz wspaniałości" (Cemetery of Splendour), tajskiego filmowca Apichatponga Weerasethakula - tajemnicza, wielowymiarowa opowieść o dziewczynie nawiązującej kontakt z pogrążonym w śpiączce żołnierzem. Jak żaden inny reżyser, Weerasethakul potrafi otwierać w kinie drzwi, których wydawałoby się kino otworzyć nie potrafi - uzasadnia ten repertuarowy wybór dyrektor artystyczna festiwalu Joanna Łapińska - Jego twórczość odkryłam jeszcze zanim w 2010 roku w Cannes wręczono mu Złotą Palmę za "Wujka Boonmee..." i odtąd każdy jego film jest dla mnie dużym świętem.

W "Cmentarzu wspaniałości" Weerasethakul po raz kolejny zaprasza nas do swojego pięknego świata przepełnionego poezją i duchowością. To film, który zostaje w nas jeszcze długo po seansie.

Trzecim filmem otwarcia będzie "Neon Demon" Nicolasa Windinga Refna wybrany przez Romana Gutka, dyrektora festiwalu, który tak wyjaśnia swoją decyzję: Śledzę twórczość Refna i cenię jego filmy, zwłaszcza te nakręcone jeszcze przed "Drive": "Bronson" i "Valhalla Rising". "Neon Demon" zaskoczył mnie swoją wyrazistością i energią. W czasach, w których powstaje tyle wtórnych i płaskich obrazów, ten film jest czystym, hipnotycznym przeżyciem.

W dniu otwarcia tegorocznej edycji festiwalu, dzięki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odbędzie się także polska prapremiera opery "Zagubiona autostrada" opartej na filmie Davida Lyncha, z librettem Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth, w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Spektakl zostanie pokazany w Narodowym Forum Muzyki i będzie powtórzony także 23 lipca.

21 lipca 2016 (czwartek) - program dnia otwarcia 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty:

godz. 17:30 | Kino Nowe Horyzonty | otwarcie festiwalu
"Julieta", reż.: Pedro Almodóvar, Hiszpania 2016, 96 min., polska premiera

godz. 20:00 | Kino Nowe Horyzonty
"Cmentarz wspaniałości" (Cemetery of Splendour), reż.: Apichatpong Weerasethakul, 122 min.
Tajlandia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Malezja, Korea Południowa, Meksyk, USA, Norwegia 2015
polska premiera

godz. 20:00 | Narodowe Forum Muzyki
opera "Zagubiona autostrada", reż.: Natalia Korczakowska, 100 min., prapremiera polska

godz. 20:30 | Kino Nowe Horyzonty
"Julieta", reż.: Pedro Almodóvar, Hiszpania 2016, 96 min., polska premiera

godz. 22:30 | Kino Nowe Horyzonty
"Neon Demon" (The Neon Demon), reż.: Nicolas Winding Refn, USA, Dania, Francja 2016, 117 min. premiera polska

Pełny program festiwalu będzie dostępny na stronie www.nowehoryzonty.pl od 6 lipca od godziny 12:00. Sprzedaż biletów filmowych i muzycznych rozpocznie się 13 lipca o 12.00 na stronie festiwalu oraz we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

czytaj także

zobacz także