Znamy tytuły nowych polskich filmów, które zobaczymy na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty

Piotr Guszkowski 20-05-2016

W lipcu na 16. edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu zobaczymy 4 nowe polskie filmy m.in entuzjastycznie przyjęte w Berlinie „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego oraz docenione w Sundance „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka.

„Zjednoczone Stany Miłości”. Po sukcesie w Berlinie, czas na T-Mobile Nowe Horyzonty

Jego „Płynące wieżowce” trzy lata temu podbiły serca nowohoryzontowej publiczności. Tym razem Tomasz Wasilewski pokaże na festiwalu entuzjastycznie przyjęty na Berlinale (Srebrny Niedźwiedź za scenariusz) portret czterech kobiet w różnym wieku z prowincjonalnego blokowiska. Bohaterki - jak się okaże - tylko pozornie szczęśliwe, łączy pragnienie zmiany życia, w którym brakuje miłości. Trudno o lepszy moment: właśnie runął mur berliński, nastała wyczekiwana wolność, z czasami transformacji wiązane są wielkie nadzieje.

Czy idąc za głosem skrywanych dotąd namiętności, Marzena, Iza, Agata i Renata wyzwolą się od ducha poprzedniej epoki, którego wciąż czuć w „domach z betonu”?

„Knives out”. Wojcieszek nie opuszcza festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty

Przemysław Wojcieszek to już stały gość festiwalu. Jeśli nie pokazuje nowego filmu, i tak można go spotkać w kinowej sali jako widza. W nakręconym z udziałem studentów wrocławskiej filii PWST „Knives out” (tytuł odwołuje się do przeboju Radiohead) reżyser opowiada o rzeczywistości polityczno-społecznej zmieniającej się pod wpływem wydarzeń z ubiegłego roku. W domku letniskowym położonym nad jeziorem kilka lat po maturze spotykają się ci, którzy - jak zauważa Wojcieszek - swoimi wyborami nadają kształt polskiej współczesności: młodzi, wykształceni, robiący kariery. Pod wpływem alkoholu znikają hamulce, a zaczynają się uwalniać ukryte w nich demony, fobie i pokłady frustracji.

„Ederly”. Nowy film Piotra Dumały z Mariuszem Bonaszewskim

 

Z Nowymi Horyzontami związany jest również Piotr Dumała. To właśnie we Wrocławiu premierę miał „Las”, czyli pierwsza aktorska fabuła w dorobku mistrza animacji. Reżyser ponownie obsadza w głównej roli Mariusza Bonaszewskiego.

Aktor wciela się w konserwatora zabytków, opisywanego jako człowiek niepasujący do norm i zasad. Wraz z nim wkraczamy do tytułowego miasteczka istniejącego poza czasem, na granicy jawy i snu. Mieszkańcy biorą bohatera za zaginionego przed dwudziestoma laty miejscowego. Czarno-białe, autorskie kino, w którym mieszają się elementy groteskowo-surrealistycznej komedii, kina grozy i baśni filozoficznej.

„Wszystkie nieprzespane noce”. Film Michała Marczaka doceniony w Sundance

Twórca kontrowersyjnego dokumentu „Fuck For Forest” Michał Marczak realizował „Wszystkie nieprzespane noce” przez dwa lata w gronie swoich przyjaciół - w mieszkaniach, klubach, w parkach i na ulicach, które stały się naturalnym planem zdjęciowym. W ten sposób na ekranie zaciera się granica między fabułą a dokumentem. Powstała intymna, pulsująca imprezowym rytmem miasta opowieść o młodych ludziach szukających po omacku swojego sposobu na życie. A może wręcz manifest pokolenia ludzi urodzonych po przełomie '89? Jednym z ważnych bohaterów docenionego na Sundance filmu jest również Warszawa.

  •  16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty odbywa się od 21 do 31 lipca we Wrocławiu.
  • POD PATRONATEM CO JEST GRANE 24

czytaj także

zobacz także