T-Mobile Nowe Horyzonty. Festiwal wizjonerów kina

red. 17-05-2016

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty  odbędzie się już po raz 16. i jest to jego 11. edycja goszcząca we Wrocławiu, o tyle szczególna, że wpisana w program Wrocławia -Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Przez lata trwania festiwalu zmieniały się jego lokalizacje (przed Wrocławiem – Cieszyn, Sanok), dorastały nowe pokolenia kinomanów, ale nie zmieniło się jedno - to święto filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina.

Formuła festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty wyrasta z pytania: czy w kinie XXI wieku, kształtowanym przez gusta masowej publiczności, jest miejsce dla reżyserów idących na przekór modom, dla indywidualistów operujących własnym stylem, językiem nie do podrobienia?

Festiwal niepokornych

Okazuje się, że niepokorni artyści wciąż istnieją rozproszeni po różnych zakątkach świata, choć coraz trudniej realizować im swoje projekty. Ich filmy mają jednak swoich entuzjastów, szukających w kinie oryginalnej wizji oraz intelektualnej podniety  - i to dla nich są Nowe Horyzonty.

Jak mówi twórca i dyrektor festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty Roman Gutek: „Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach wybieramy  - kierując się własnym gustem - te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Festiwal wizjonerów

Wszędzie budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.

zobacz także