Scena pełna gwiazd muzyki. Męskie Granie w Katowicach

PAWEŁ ŚWIERCZEK, MARTYNA POWAŻA 15-07-2016

Męskie Granie po pięciu latach przerwy powraca do Katowic. Sponsorowana przez browar Żywiec impreza co rok odbywa się w Żywcu i kilku wybranych miastach Polski. Bilety wyprzedają się na pniu, a utwory promujące trasę na stałe wpraszają się w kanony polskiej muzyki rozrywkowej.

Kto zagra na sobotnim koncercie w Katowicach? Sprawdźcie sami! Poniżej prezentujemy listę artystów i zespołów, które wystąpią w sobotę 16 lipca w Strefie Kultury między godz. 17 a północą.

Miuosh & Fandango Orkiestra

Bez wątpienia najpopularniejszy dzisiaj śląski raper, który z lokalnej tożsamości uczynił swój znak rozpoznawczy. Jego albumy „Piąta strona świata” czy „Pan z Katowic” to hołd dla Śląska, a jednocześnie krytyczne spojrzenie na nasz region. Na scenie Męskiego Grania Miuosh pojawi się wraz ze swoją Fandango Orkiestrą oraz gościem specjalnym - Felicjanem Andrzejczakiem, byłym wokalistą Budki Suflera.

Domowe melodie

Pełen ironicznego humoru indie pop, powstający w domowych pieleszach. Justyna Chowaniak, Staszek Czyżewski i Kuba Dykiert zaskarbili sobie serca publiczności prostymi, acz chwytliwymi piosenkami i swoim scenicznym wizerunkiem (najczęściej występują w piżamach). Na swoim koncie mają dwa albumy - „Domowe melodie” i „3”.

Czesław Śpiewa

Kiedy w 2008 roku Czesław Mozil wydawał swój album „Debiut” był tylko osobliwym muzykiem, śpiewającym z duńskim akcentem dziwne teksty, powstałe w wyniku internetowego eksperymentu. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiej sceny alternatywnej. Jego najnowszy album to „Księga Emigrantów. Tom I” z 2014 roku. Gościem Czesława Mozila będzie Artur Andrus.

Organek

Rockowe trio założone przez Tomasza Organka. Na koncie ma debiutancki album „Głupi”, zawierające jedenaście utworów, odwołujących się do rockowych tradycji, a w warstwie tekstowej mocno wpisujących się we współczesność. Płyta zdobyła status złotej, a sam zespół uchodzi za jeden z najbardziej energicznych scenicznie składów w Polsce.

Lao Che

Weterani polskiej sceny alternatywnej, którzy od niemal dwudziestu lat zaskakują swoimi koncept albumami, sięgającymi nie tylko do tradycji muzycznych. Ich „Powstanie Warszawskie” czy „Gusła” bez wątpienia można nazwać kultowymi. Na najnowszym, znakomicie przyjętym albumie „Dzieciom” (2015), Lao Che próbuje spojrzeć na świat oczyma dziecka.

Hey

Zespół dyrektorki artystycznej Męskiego Grania, Katarzyny Nosowskiej od dwudziestu czterech lat jest wyznacznikiem wysokiego poziomu rockowego grania. Hey nie boi się muzycznego postępu, bez wahania korzystając z dorobku choćby muzyki elektronicznej, wciąż jednak pozostając wiernym swoim rockowym korzeniom. Najnowszy album zespołu „Błysk” (2016) to kolejny dowód na to, że mamy do czynienia z mistrzami.

Tribute to Hey

Wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego kultowemu zespołowi hołd złożą młodzi muzycy, reprezentujący czasem skrajnie odmienne gatunki. Największe przeboje Hey zagrają i zaśpiewają Rysy, Miuosh, Kev Fox, Agyness B. Marry, Rebeka oraz Xxanaxx. Nie można tego przegapić.

Rasmentalism

Lubelski duet hip-hopowy, założony przez Arkadiusza „Rasa” Sitarza i Kamila „Menta” Kraszewskiego”. Głos pokolenia urodzonego w połowie lat osiemdziesiątych, czemu bezpośredni wyraz dają na najnowszym albumie zatytułowanym „1985”. Rasmentalism to rap tyleż imprezowy, co podejmujący dialog z rzeczywistością.

Rebeka

Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny to jedni z pionierów nowego electro popowego grania w Polsce. Chwytliwe kompozycje, dopracowana produkcja i melancholijna duszność to znaki rozpoznawcze poznańskiego duetu. Przed kilkoma miesiącami Rebeka wydała swój drugi album „Davos”.

Zamilska

Obecnie jedna z najciekawszych postaci na polskiej scenie klubowej. Zamilska to królowa industrialnego techno, która doceniona została nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wspomnijmy tylko, że jej muzyka towarzyszyła pokazowi Diora w Japonii. Na swoim koncie ma dwa albumy „Untune” (2014) i „Undone” (2016), a podczas występów porywa do tańca tłumy swoimi ciężkimi bitami.

Męskie Granie Orkiestra

Na każdą edycję Męskiego Grania powoływana jest Orkiestra Męskiego Grania, która składa się z kilku dużych nazwisk polskiej sceny oraz artystów wspomagających. W tym roku Orkiestra składa się z Dawida Podsiadło, O.S.T.R.-a oraz Tomasza Organka. Są też muzycy wspierający gwiazdy instrumentarium - Agim Dżeljilji, Adam Staszewski, Robert Markiewicz, Olek Świerkot, Hubert Gasiul, Dj Haem, Steve Nash oraz Sławomir „Kosa” Kosiński. Jak pisze o nich organizator, są to „artyści z krwi i kości. Mieszają style, łączą gatunki, szukają własnej drogi. Muzycy, którzy nie oglądają się na innych, lecz sami wyznaczają trendy”.

Tegoroczny singiel „Wataha” to niezwykle energetyczny kawałek, w którym Dawid Podsiadło, znany z delikatniejszych wokali, pokazuje pazur, Organek przewodzi rockowy prym, a O.S.T.R. jak zwykle rapuje z prędkością huraganu. Utwór jest tak pobudzający, że z pewnością zastąpi poranną kawę!

czytaj także

zobacz także