Najlepsi z całego świata na urodzinach mistrza Pendereckiego

ANNA S. DĘBOWSKA 16-11-2018

Przed nami osiem dni z muzyką Krzysztofa Pendereckiego z okazji radosnego święta - 85. urodzin wielkiego polskiego kompozytora. Pierwszy koncert w piątek 16 listopada w Filharmonii Narodowej.

W Warszawie, na Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, pojawi się śmietanka artystyczna z całego świata. Krajowymi orkiestrami zadyrygują światowej sławy dyrygenci: Jerzy Maksymiuk, Christoph Eschenbach, Leonard Slatkin, Alexander Liebreich, Lawrence Foster, Jacek Kaspszyk, Rafael Payare, Tadeusz Strugała, John Axelrod i Sergey Smbatyan.

„Każdy zaproszony mistrz batuty będzie dyrygował jednym utworem Krzysztofa Pendereckiego” – zapowiada Elżbieta Penderecka, dyrektor artystyczna festiwalu. Znakomici soliści, z niemiecką skrzypaczką Anne-Sophie Mutter na czele, przeprowadzą nas przez różne stadia twórczości jubilata i przez gatunki muzyczne, które składają się na jego dorobek – od utworów kameralnych („Sekstet”, „Kwartet” na klarnet i trio smyczkowe) po wielkie dzieła wokalno-instrumentalne („Credo”, „Pieśni zadumy i nostalgii”).

Penderecki podbił Salzburg. Owacje dla "Pasji wg św. Łukasza" na otwarcie słynnego festiwalu

Będziemy mogli prześledzić przemiany stylu kompozytora, słuchając jego kwartetów smyczkowych w wykonaniu Shanghai Quartet oraz symfonii – od ” Pierwszej”, uznanej przez samego twórcę za podsumowanie jego przygody z awangardą, po „Szóstą”, którą ukończył w ubiegłym roku. Jest wprawdzie Penderecki kompozytorem spełnionym, ale wciąż twórczym – autor legendarnej „Pasji według św. Łukasza” pracuje nad kolejnymi utworami. Na festiwalu zaplanowano prawykonanie jego „Tria fortepianowego”, które splecie się z debiutem nowego zespołu kameralnego – Penderecki Piano Trio w składzie: Jarosław Nadrzycki (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela) i Konrad Skolarski (fortepian).

Kontrapunktem dla głównego nurtu twórczości Pendereckiego będą jego młodzieńcze utwory kameralne – festiwal stwarza wyjątkową okazję do tego, aby na żywo posłuchać I Sonaty skrzypcowej, „Trzech miniatur” na skrzypce i fortepian czy „Emanacji” na dwie orkiestry smyczkowe. A także podziwiać pomysłowość i błyskotliwe poczucie humoru obecne w jego popisowych utworach skrzypcowych i przeznaczonych na instrumenty dęte.

Mamy 106 nowych polonezów! Konkurs na skomponowanie "Warszawskiego poloneza dla Niepodległej"

Urodziny mistrza Pendereckiego przypadają 23 listopada. Tego dnia odbędzie się wspaniały koncert finałowy z udziałem gwiazdy – Anne-Sophie Mutter i z monumentalnym dziełem wokalno-instrumentalnym „Dies illa”, które kompozytor napisał z okazji stulecia wybuchu pierwszej wojny światowej.

Paderewski - Madonna? Lady Gaga? Ktoś w tym rodzaju.

5 KONCERTÓW, KTÓRYCH NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ NA FESTIWALU

 Inauguracja: II Koncert wiolonczelowy zabrzmi na stradivariusie z 1733 roku, solistą będzie Amit Peled. „Pieśniami zadumy i nostalgii”, które są wyrazem uwielbienia Pendereckiego dla polskiej poezji, dyryguje Michał Klauza.

PIĄTEK 16 listopada, godz. 19.30, Filharmonia Narodowa.

Nie jedna wiolonczela, ale sześć, a nawet osiem w „Ciacconie” i „Agnus Dei”. Wśród solistów – najmłodsze pokolenie: Michał Balas i Krzysztof Michalski, zwycięzcy Johansen International Competition for Young String Players w Waszyngtonie dla muzyków poniżej 18. roku życia.

SOBOTA 17 listopada, godz. 12, Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich.

 Debiut Penderecki Piano Trio, karkołomna „La Follia” na skrzypce solo w wykonaniu Marty Kowalczyk i kwartety smyczkowe w interpretacji Shanghai Quartet.

NIEDZIELA 18 listopada, godz. 12, Zamek Królewski.

Sinfoniettą Cracovią dyryguje aż trzech dyrygentów (Jurek Dybał, Yaniv Segal i Rafael Payare), na trąbce gra Gabor Boldoczki, na wiolonczeli Claudio Bohorquez.

CZWARTEK 22 listopada, godz. 19.30, Filharmonia Narodowa.

Finał: światowej sławy niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter gra skomponowany dla niej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”, od którego zaczęła się jej współpraca artystyczna z Krzysztofem Pendereckim; Leonard Slatkin dyryguje monumentalnym dziełem „Dies illa” z mistrzowsko napisaną partią chórów.

PIĄTEK 23 listopada, godz. 20, Teatr Wielki – Opera Narodowa.

zobacz także