Korczak uczy o niepodległości. Wystawa "W Polsce króla Maciusia"

AGATA PIASECKA 09-11-2018

Jak król Maciuś Pierwszy radził sobie z kierowaniem państwem i co słynna książka Janusza Korczaka z 1922 roku ma wspólnego ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości dowiemy się na nowej wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

– Chcieliśmy przygotować wystawę, która pozwoli zastanowić się nad odpowiedzialnością, z jaką wiąże się wolność. A historia króla Maciusia Pierwszego to alegoria tego, co działo się z Polską po odzyskaniu niepodległości – tłumaczy Tamara Sztyma, kuratorka wystawy „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”. – Zależy nam, aby w prosty i przystępny sposób porozmawiać z dziećmi o sprawach, które są ważne dla wszystkich. A dorosłym przypomnieć postać Korczaka, niezwykłego pedagoga, który w dzieciach widział przede wszystkim ludzi.

Korczaka portret niesentymentalny

USIĄDŹ NA TRONIE MACIUSIA

Ekspozycja podzielona jest na trzy części. Na początek zapoznajemy się z sytuacją, w jakiej Polska znajdowała się w 1918 roku. – Janusz Korczak uważał, że dzieci powinny być świadome tego, co się dzieje na świecie. Dlatego na bieżąco w gazetce „Tygodnik Domu Sierot” w przystępny sposób opisywał najważniejsze wydarzenia: przyczyny wybuchu i przebieg wojny, odrodzenie niepodległego państwa, tworzenie się w kraju systemu demokracji parlamentarnej, a potem stworzył postać króla Maciusia – mówi Tamara Sztyma.

Sztuka w czasach niepodległości. Wystawa "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" w Muzeum Narodowym

Następnie dosłownie wchodzimy do książki o królu Maciusiu. Tu zapoznajemy się z najważniejszymi wydarzeniami z powieści. Dzieci nie tylko będą mogły przeczytać czy posłuchać fragmentów książki, ale też poczuć się jak król Maciuś, np. zasiadając na tronie, przeczołgując się pod „wojenną” pajęczyną czy huśtając na huśtawce w trakcie rozmyślań nad kolejnymi reformami.

Dzieciom towarzyszyć będą ilustracje do książki wykonane przez Iwonę Chmielewską, autorkę publikacji artystycznych, w których obraz i słowo uzupełniają się i tworzą wspólny symboliczny przekaz. A na koniec zobaczymy, czy Maciusiowi udało się skutecznie rządzić krajem.

Wystawy z okazji święta odzyskania niepodległości [PRZEGLĄD]

JAKIE PRAWA MAJĄ DZIECI?

Ostatnia część wystawy to przestrzeń gier i zabaw, które pozwolą najmłodszym na zmierzenie się z aktualnymi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania państwa. Dzieci i towarzyszący im dorośli wspólnie zastanowią się nad tym, co to znaczy rządzić, podejmować decyzje i gospodarować budżetem i jakie prawa mają ludzie, obywatele, dzieci.

W tej części znajdziemy także rekwizyty historyczne: czapki legionistów, melonik, kapelusz kobiecy, czapeczka dziecięca, piórnik i tornister szkolny, dzwonek używany podczas obrad Sejmu, druki sejmowe, eleganckie przedmioty piśmiennicze.

Uzupełnieniem wystawy jest instalacja stworzona przez artystkę Izę Rutkowską, która podczas wakacyjnych półkolonii prowadziła rozmowy z dziećmi o tym, kto tworzy państwo.

„W POLSCE KRÓLA MACIUSIA”

9 listopada – 1 lipca 2019

Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, ul. Anielewicza 6. Bilety: 8 zł (ulgowy) i 12 zł (normalny), 11 listopada wstęp wolny

11 LISTOPADA Z KRÓLEM MACIUSIEM

godz. 11-17 – AniMaćki – zwiedzanie wystawy wraz z animatorami oraz warsztaty.

godz. 12 i 15 – spotkania i spacery z kuratorkami wystawy.

zobacz także