Organek na Olsztyn Green Festival. Porywająca muzyka, pełna emocji i siły wyrazu

Norbert Kaczan 03-05-2016

Kwartet sygnowany nazwiskiem lidera, autora muzyki oraz tekstów, Tomasza Organka wystąpi w dniach 13-14 sierpnia na Olsztyn Green Festival, nad jez. Ukiel.

Debiut płytowy („Głupi") Tomasza Organka był wydarzeniem na polskim rynku muzycznym, czego dowodem była m.in. złota płyta. Nie jest jednak muzycznym żółtodziobem, na scenie występuje już od lat. - Zawsze tkwiło we mnie przekonanie, że muszę stworzyć swój w pełni autorski zespół, kontekst, sytuację artystyczną całkowicie mi podległą - mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej Olsztyn”. - Wiedziałem jeszcze, że będzie gitarowo i po polsku, z szeroko rozsuniętymi granicami stylistycznymi. I tak się stało. To nie jest przypadek ani kaprys, to świadomie zaplanowana droga muzyczna podyktowana jakiś wewnętrznym imperatywem.
I dodał: - Przeszedłem fascynację wszystkimi gatunkami i w tej chwili nie dzielę już muzyki na style, tylko na jakość, jaką reprezentuje. Muzyka, jak i cała sztuka w ogóle, może być według mnie albo nudna, nijaka i kiczowata albo porywająca, świeża, pełna emocji i siły wyrazu. Tylko na taki podział zwracam uwagę i stąd żonglowanie stylami. Poza tym wyznaję postnowoczesne podejście do sztuki, wedle którego siłą jest artysta posługujący się bardzo świadomie już istniejącymi kliszami, po to, żeby dzięki swej inwencji, ekspresji i przekazowi, tworzyć nową jakość.
Tomasz Organek jest laureatem licznych nagród, m.in. „Mateusza Trójki" 2014, czy nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego 2014. Był pierwszoplanowym uczestnikiem największych polskich festiwali m.in. Męskie Granie 2014-15, Warsaw Orange Festival 2014-15 i Woodstock 2015.


 

czytaj także

zobacz także