REKLAMA

Angelo

Angelo

dramat, historyczny
Reż. Markus Schleinzer
Austria, Luksemburg | 111 min
Premiera: 29.11.2019

Zapierający dech w piersiach od pierwszej sceny, film Schleinzera opowiada – opartą na faktach – fascynującą historię Angela Solimana, czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił najpierw do domu weneckiej arystokratki, a potem na salony XVIII-wiecznego Wiednia.

Dla kolejnych wysoko postawionych opiekunów i pracodawców, życie Angela jest polem społecznych i edukacyjnych eksperymentów, a jego ciało - przedmiotem skrupulatnych "naukowych" badań. Olśniewający wizualnie, brawurowo zagrany, prowokacyjny film Schleiznera jest błyskotliwą analizą mechanizmów kolonizacji, za sprawą której Angelo nie jest traktowany jak człowiek, lecz jak biała karta do zapisania, czy czekający na podbój obcy ląd bez tożsamości.

Ale pod barwnymi kostiumami i efektowną stylizacją kryje się poruszająca opowieść o współczesnych obcych: ludziach, którzy każdego dnia docierają na europejski kontynent i o naszym stosunku do nich. Schleinzer testuje granice wielkoduszności i nie bez ironii przygląda się, jak dobroczynność uszlachetnia samych dobroczyńców.

obsada

Makita Samba
Angelo 4
Alba Rohrwacher
Hrabina
Larisa Faber
Magdalena
Kenny Nzogang
Angelo 2
Lukas Miko
Cesarz
Gerti Drassl
Niania
Michael Rotschopf
Książe
Jean-Baptiste Tiemele
Angelo 5

wideo


REKLAMA