REKLAMA

Dom, który zbudował Jack

The House That Jack Built

thriller
Reż. Lars von Trier
Dania, Francja, Niemcy, Szwecja | 155 min
Premiera: 29.07.2018

Dla jednych arcydzieło współczesnego kina, dla innych jeden z najbardziej przerażających filmów ostatnich lat. Podszyty czarnym humorem, długo oczekiwany obraz Larsa von Triera, twórcy Nimfomanki, Antychrysta i Melancholii. Duńczyk nakręcił wiele filmów o dobrych kobietach, tym razem postanowił jednak opowiedzieć o złym mężczyźnie. To prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.

Trier pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, który wraz z każdą zbrodnią doskonali swój krwawy warsztat. Jack to typ poszukującego myśliciela, z pasji inżynier-architekt, ale gdy obserwujemy, jak inscenizuje miejsce zbrodni, ustawia zwłoki, by je uwiecznić aparatem, nie ma wątpliwości, że ma w sobie też coś z artysty. Przypomina wręcz reżysera na filmowym planie.

Portretując okrutnego, acz piekielnie inteligentnego zabójcę, Lars von Trier sięga po motywy z twórczości Goethego, malarstwo Francisa Bacona i Eugène’a Delacroix, poezję Williama Blake’a, muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda, a nawet po swoje własne dzieła. Zaprasza widza do udziału w widowisku, które wymaga nie tylko mocnych nerwów, ale i otwartej głowy. Takie podejście zostaje jednak z nawiązką wynagrodzone.

obsada

Matt Dillon
Uma Thurman
Bruno Ganz
Siobhan Fallon Hogan
Sofie Gråbøl
Riley Keough
Jeremy Davies

wideo


zdjęcia

'Dom, który zbudował Jack'
'Dom, który zbudował Jack' w reż. Larsa von Triera. Uma Thurman i Matt Dillon
'Dom, który zbudował Jack' w reż. Larsa von Triera

zobacz także

REKLAMA