REKLAMA

Dom, który zbudował Jack

The House That Jack Built

thriller
Reż. Lars von Trier
Dania, Francja, Niemcy, Szwecja | 155 min
Premiera: 29.07.2018

Dla jednych arcydzieło współczesnego kina, dla innych jeden z najbardziej przerażających filmów ostatnich lat. Podszyty czarnym humorem, długo oczekiwany obraz Larsa von Triera, twórcy Nimfomanki, Antychrysta i Melancholii. Duńczyk nakręcił wiele filmów o dobrych kobietach, tym razem postanowił jednak opowiedzieć o złym mężczyźnie. To prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.

Trier pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, który wraz z każdą zbrodnią doskonali swój krwawy warsztat. Jack to typ poszukującego myśliciela, z pasji inżynier-architekt, ale gdy obserwujemy, jak inscenizuje miejsce zbrodni, ustawia zwłoki, by je uwiecznić aparatem, nie ma wątpliwości, że ma w sobie też coś z artysty. Przypomina wręcz reżysera na filmowym planie.

Portretując okrutnego, acz piekielnie inteligentnego zabójcę, Lars von Trier sięga po motywy z twórczości Goethego, malarstwo Francisa Bacona i Eugène’a Delacroix, poezję Williama Blake’a, muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda, a nawet po swoje własne dzieła. Zaprasza widza do udziału w widowisku, które wymaga nie tylko mocnych nerwów, ale i otwartej głowy. Takie podejście zostaje jednak z nawiązką wynagrodzone.

obsada

Matt Dillon
Uma Thurman
Bruno Ganz
Siobhan Fallon Hogan
Sofie Gråbøl
Riley Keough
Jeremy Davies

seanse

Muranów 2D napisy
Muranów 2D napisy
Muranów 2D napisy
Muranów 2D napisy

wideo


zdjęcia

Dom, który zbudował Jack
'Dom, który zbudował Jack' w reż. Larsa von Triera. Uma Thurman i Matt Dillon
'Dom, który zbudował Jack' w reż. Larsa von Triera

zobacz także

REKLAMA