REKLAMA

Dzika grusza

The Wild Pear Tree / Ahlat Ağacı

dramat
Reż. Nuri Bilge Ceylan
Turcja, Macedonia, Francja, Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Bułgar | 188 min
Premiera: 10.05.2019
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

W Dzikiej gruszy Nuri Bilge Ceylan wraca do poetyki, która w 2014 roku przyniosła mu Złotą Palmę za Zimowy sen. Ponownie najważniejszym elementem filmu okazuje się pełen detali i długich rozmów scenariusz, który Ceylan inscenizuje z pietyzmem godnym "tureckiego Czechowa".

Bohater Dzikiej gruszy, absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie - i wymarzonej karierze pisarza - okazują się trudne do urzeczywistnienia.

Nasycony kolorami zmieniających się pór roku (zwłaszcza czerwono-złocistej jesieni) film jest wnikliwym portretem wielopokoleniowej rodziny, w którym koszmary senne przeplatają się z filozoficznymi dysputami o Koranie. Gęsta, choć na pozór minimalistyczna Dzika grusza opowiada o niepokornej młodości mierzącej się z dziedzictwem ojców.
Sebastian Smoliński

obsada

Aydin Doğu Demirkol
Murat Cemcir
Bennu Yıldırımlar
Hazar Ergüçlü
Serkan Keskin
Tamer Levent
Öner Erkan

seanse

Muranów 2D napisy
Muranów 2D napisy
Muranów 2D napisy
U–jazdowski 2D napisy
Muranów 2D napisy
Muranów 2D napisy
Muranów 2D napisy
Helios Blue City 2D napisy

zdjęcia

Dzika grusza

zobacz także

czytaj także

REKLAMA