REKLAMA

Autsajder

Autsajder

dramat
Reż. Adam Sikora
Polska | 89 min
Premiera: 01.08.2018

Są takie czasy, kiedy nie da się uciec przed polityką. Nawet jeśli jesteś takim autsajderem jak Franek, student malarstwa, który swojemu kumplowi wspierającemu solidarnościowe podziemie obwieszcza: życie mnie nie interesuje. Jest zima 1981 roku, początek stanu wojennego. Chłopak nie angażuje się w działalność opozycji. Wszystko się jednak zmieni, gdy pewnego wieczoru zasiedzi się u dziewczyny. Godzina milicyjna, kilka słów za dużo przy próbie wylegitymowania, areszt. O

dkryte w mieszkaniu ulotki, które przekazał mu przyjaciel, nie poprawią jego sytuacji. Sprawa staje się polityczna. Adam Sikora w swoim dusznym, rozgrywającym się w więziennych wnętrzach filmie wraca do jednego z kluczowych tematów swojej twórczości - potrzeby alienacji, życia poza głównym nurtem.

Historyczny kontekst nadaje tej postawie przewrotną wymowę. Indywidualizm chłopaka ma w sobie element konformizmu, ale rzeczywistość, uzbrojona w ironię i przypadek, każe mu zweryfikować swoją postawę. Przemianę Franka, jego ponowne wejście w życie, przekonująco ukazuje Łukasz Sikora, syn reżysera.

obsada

Łukasz Sikora
Dorota Pomykała
Katarzyna Gałązka
Mariusz Bonaszewski
Marek Kalita
Arkadiusz Janiczek
Mariusz Jakus
Tomasz Sapryk

wideo


zdjęcia

Autsajder

zobacz także

REKLAMA