REKLAMA

Poza modą

Out of Fashion

dokument
Reż. Jaak Kilmi, Lennart Laberenz
Estonia | 59 min
Premiera: 13.05.2016

Szybko zmieniająca się moda z początku lat 90. ubiegłego wieku wymusiła tanią produkcję ubrań. Poszukiwano niedrogich fabryk, najprostszych krojów i najmniej kosztownych sprzedawców. Zwykła para dżinsów była efektem pracy ludzi z najbiedniejszych krajów świata: Indii, Bangladeszu i państw Ameryki Południowej.

Nierzadko okupiona wyzyskiem dzieci i kobiet moda straciła na ważności i jest dziś po prostu konsumowana jak każdy towar, który nas otacza. Tysiące fabryk w państwach trzeciego świata produkują nie tylko ubrania dla wielkich korporacji, lecz również mnóstwo toksycznych odpadów zanieczyszczających środowisko. Słynna projektantka mody Reet Aus postanowiła wykorzystać to, co ostaje się przy produkcji ubrań, aby zmienić myślenie o modzie i jej znaczeniu.

Aus, okrzyknięta jedną z 20 najważniejszych businesswoman w krajach nordyckich, pracuje w modowym biznesie od 1997 roku. Od 2002 tworzy kolekcje z wykorzystaniem materiałów odrzuconych i upcyclingu, kreując nowatorską formę we współczesnej modzie.

Film pokazywany na 13. Festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.

czytaj także

REKLAMA