REKLAMA

Pionierzy Gagarina

Gagarin’s Pioneers

dokument
Reż. Witalij Manski
Niemcy, Rosja | 101 min
Premiera: 13.05.2016

Reżyser postanawia odnaleźć swoich kolegów i koleżanki z lwowskiej szkoły z językiem rosyjskim. Ostatni raz widział ich w 1973 roku. Tak zaczyna się nostalgiczny postsowiecki rollercoaster, który zabiera go do Kalifornii, Moskwy, Libanu, Kanady, na Krym i Syberię, do Izraela (wielokrotnie) oraz do rodzinnego Lwowa.

Pokolenie, które w dorosłość wchodziło po upadku Związku Radzieckiego, skwapliwie skorzystało z możliwości wyrwania się z niegdysiejszego komunistycznego raju – jednak, jako że opuszczali rozpadającą się ojczyznę już jako dojrzali ludzie, na zawsze naznaczyła ona ich życie.

Powracające w filmie pytania o przywiązanie do ziemi przodków, wspomnienia wychowania w komunizmie, poszarpana pamięć, z której nieprawomyślni protoplaści zostali wymazani, postsowiecki spleen – wszystko to udowadnia, że psychika człowieka w dużej mierze konstytuuje się do 25. roku życia, nawet jeżeli pozostałą część życia zamiast w rozpadających się bloku na obrzeżach Lwowa spędza w słonecznym San Francisco.

Film pokazywany na 13. Festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.

zobacz także

czytaj także

REKLAMA