REKLAMA

Łowcy miodu

Łowcy miodu

dokument
Reż. Krystian Matysek
Polska | 76 min
Premiera: 22.04.2016
MAYFLY SP. Z O.O.

Film „Łowcy miodu” przedstawia świat Człowieka i Natury widziany z wnętrza ula, filmowany z punktu widzenia żywego roju pszczół przez Krystiana Matyska, wybitnego autora filmów o przyrodzie i ludziach.
„Łowcy miodu” to film z życia pszczół i ludzi. Rój pszczeli, aby żyć, musi być stale w ruchu. Podobna zasada estetyczna i techniczna przyświeca filmowi. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „wydzianej” w pniu wiekowego drzewa, wędruje po polach, dzikich lasach, górach i ... wielkich miastach Europy i Azji.
Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Widz wreszcie na własne oczy zobaczy, jak pszczoła przychodzi na świat, jak robotnice dbają o matkę roju, jak broniąc ula walczą z intruzami (często na śmierć i życie). I jak wygląda świat natury i ludzi, oglądany oczami jednej pszczoły, harującej od świtu do zachodu słońca i tysięcy pszczół, które zrobią wszystko, aby ich rój przetrwał.
Współcześni bartnicy - młoda polska aktorka i Baszkirowie - syn z ojcem. Miejski pszczelarz (na co dzień menedżer w korporacji) na dachu modnej warszawskiej galerii handlowej i paryskiej Opery oraz legendarnej Katedry Notre Dame. Pasieki w supernowoczesnym biurowcu, wypielęgnowane sady i ogrody Polski oraz otwarty step Baszkirii. Dzika głusza i prastare puszcze Europy i Azji. Starodawne kultury plemion żyjących ze zbieractwa, jak wiele pokoleń ich i naszych (!) przodków oraz ludzie XXI-ego wieku, posługujący się komputerami, żyjący w „ulach z betonu”. Co łączy te miejsca, epoki i ludzi? Właśnie pszczoły.
Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. A pewien dwunogi ssak niestrudzenie niszczy naturę, ostatnio (choć nieświadomie) dobrał się do pszczół, które zaczęły w tajemniczy sposób ginąć. A bez nich ludzkość nie może przetrwać! Naukowcy nie umieją wyjaśnić dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić.

obsada

Magdalena Popławska
Maria Gembala
Kamil Baj
Adam Kolator
Junir Ibragimow
Gazinur Ibragimow
Audric de Campeau
Beiss Bahadur

wideo


zdjęcia

Lowcy miodu, Mayfly
Lowcy miodu, Mayfly
Lowcy miodu, Mayfly
Lowcy miodu, Mayfly
REKLAMA