REKLAMA

Ukraina! 3. Festiwal Filmowy

25.1028.10.2018

Kino Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej

WarszawaNarbutta L. 50a
bilety od 17 zł

 W dniach 25-28 października odbędzie się 3. UKRAINA! Festiwal Filmowy. Tegoroczna edycja stawia na pokazanie współczesnej kultury ukraińskiej, trendów rozwijających się w kinematografii oraz w muzyce i sztuce współczesnej. Pokazy będą odbywały się w Kinotece oraz Kinie Iluzjon

Nowy plakat festiwalu symbolizuje kulturalne „przebudzenie się na Ukrainę”.  Założeniem 3. edycji jest pokazanie współczesnej kinematografii ukraińskiej. Tegoroczny festiwal pragnie „zburzyć mur”, który budowany przez obie strony ze stereotypów i schematów, nie pozwala nam na otwarcie się na nową jakość w relacjach polsko-ukraińskich. Ukraina to też kraj młodych, kreatywnych ludzi, którzy stawiają na nowoczesność i rozwój. Festiwal pokaże to poprzez bogaty program filmowy, koncert oraz wystawę sztuki współczesnej. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym jak wygląda życie Ukraińców. Tegoroczny festiwal chce obudzić Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół. 

W programie tegorocznej edycji znajdą się najnowsze produkcje filmowe, filmy fabularne i dokumentalne, również koprodukcje polsko – ukraińskie. Zaplanowano również pokazy dla najmłodszych widzów.

W tym roku na festiwalu zostanie pokazana ukraińsko-polsko-macedońska produkcja "Kiedy padają drzewa". To pełnometrażowy debiut urodzonej w Kijowie reżyserki, scenarzystki i pisarki Marysi Nikitiuk, ze zdjęciami Michała Englerta, uznawany za zwiastun pokoleniowej zmiany w ukraińskim kinie. Film był prezentowany w sekcji Panorama podczas tegorocznego festiwalu Berlinale, a także zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Odessie dla grającej jedną z głównych ról Anastazji Pustovit. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Wśród fabuł znajdzie się również ukraiński thriller "Brama" w reżyserii Wołodymyra Tichego. Film opowiada historię rodziny, która po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostała w Strefie Wykluczenia.

Kolejnym filmem festiwalu będzie nagrodzony w Cannes "Donbas" Sergieja Łoźnicy, który w filmie przygląda się konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu. "Donbas" uroczyście otworzył sekcję Un Certain Regard tegorocznej edycji festiwalu w Cannes i jest ukraińskim kandydatem do Oscara.

Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie Ołehowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Oleg Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny GRACZ na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. Oleg Sencow od 16 maja prowadzi strajk głodowy i domaga się zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji. Film "Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow" w reż. Askolda Kurova zdobył Nagrodę Publiczności podczas 2. edycji festiwalu. Festiwal UKRAINA! wspiera Sencowa, organizując co roku zbiórkę pieniędzy i prowadząc wśród widzów kampanię informacyjną na jego temat.

REKLAMA