Eksperymentowanie na polu sztuki. Nowa wystawa w Galerii Szarej
Do czego służy ogromna kobieca noga? Dlaczego meteoryt uderzył akurat w papieża? Przemysław Jeżmirski, eksperymentując na polu sztuki, szuka odpowiedzi na te nad wyraz oryginalne pytania.
Porezydencyjna ekspozycja „Eksperymenty poznawcze bliskiego otoczenia, ułożone w kolejności alfabetycznej” w galerii Szarej to próba odpowiedzi na zagadki współczesnej rzeczywistości. Artysta stawia zaskakujące pytania w stylu: jak długo unosić się będzie nadmuchany helem balon? Ile czasu potrzeba na roztopienie ulubionych lodów? Po co wyrastają ósemki i czy można pieszo obejść Arktykę? I jednocześnie na nie odpowiada w formie wizualnych eksperymentów, stworzonych podczas rezydencji artystycznej w galerii Szarej. Niczym w elementarzu, każda z prac ma przypisaną literę, która porządkuje i systematyzuje treści przeprowadzanych doświadczeń. Wizualnej stronie projektu towarzyszy publikacja stanowiąca literackie odniesienia, pogłębiające spektrum znaczeń dla wykonanych prób i stawianych pytań.
Dobry poradnik
Katowicka wystawa i towarzysząca jej księga zdumiewających eksperymentów to, jak przyznaje Jeżmirski, próba ułożenia sobie rzeczywistości: – Od lat próbuję uporządkować otoczenie poprzez natręctwa, stereotypowe myślenie, odruchowe działania, wykonywanie kluczowych eksperymentów po nic, odnoszenie się do urojonych autorytetów, wiarę w magię sympatyczną, ciągłe poprawianie portfolio, wciąganie brzucha przed lustrem i szereg innych dziwactw. Ulegam ułudzie, że panuję nad wszystkim wokół, wszystko wyjaśniłem i okiełznałem. To bzdura, ale potrzebuję tego jak wszyscy ludzie, którzy wariują, by nie zwariować. Dlatego też piszę o tym zjawisku, stosując formę elementarza. Dlatego tworzę o tym serię prac wizualnych. Elementarz to dobry poradnik opisujący świat, zbiór, który daje ułudę logiki, zgody i porządku, budząc zaufanie tym, że wszystko w nim się zgadza, a jednocześnie nijak do siebie nie pasuje – podkreśla.
Pytania o tożsamość
Autor prezentowanych na wystawie prac to absolwent Uniwersytetu Śląskiego i katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W ramach zagranicznych stypendiów uczęszczał także na Akademie der bildenden Künste w Wiedniu. Laureat konkursu Artnoble w 2016 r. Przemysław Jeżmirski to artysta multimedialny, zaangażowany w projekty z pogranicza sztuk cyfrowych, technologicznych, video, instalacji i happeningu. Współtwórca przestrzeni artystycznej Minus1.artspace w Katowicach. W swojej twórczości często wykorzystuje elementy gotowe, nadając im nowy kontekst znaczeniowy. Jest uważnym obserwatorem oraz dokumentalistą współczesności; komentatorem zjawisk z pogranicza sztuki, socjologii i kultury. Uparcie pyta o tożsamość ludzką w czasach „post”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 27 września o godz. 18. Ekspozycję będzie można oglądać w galerii Szarej w Katowicach do 26 października. Wstęp wolny.