Sztygarka zaprasza na festiwal. Spektakle na sześciu scenach
Sztygarka to miejsce z klimatem. Latem dodatkowo wprowadza się do niej teatr. Nie inaczej jest w tym sezonie. W wybrane piątki grane są tu spektakle 13. Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.
Produkcje kameralne, zabawne, ale refleksyjne. Ze znanymi i utalentowanymi aktorami w obsadzie. Mistrzowskie monodramy. „Tyjater, kery godo”, czyli spektakle po śląsku. Propozycje tylko dla dorosłych, ale i teatrzyki dla widowni dziecięcej. To wszystko – jak co roku – oferuje kolejny sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, który zaprasza spragnionych kulturalnych wrażeń widzów nie tylko do Magazynu Ciekłego Powietrza w Sztygarce, ale także – od kilku lat – na scenę Chorzowskiego Centrum Kultury, MDK Batory i do skansenu (na spektakle dla dzieci).
Teatr Montownia to stały gość
– Ten festiwal od początku pokazuje na wskroś aktorskie spektakle. Często kameralne, grane blisko widza. Taka idea przyświeca nam najbardziej. To najważniejszy wykładnik – mówi Sergiusz Brożek, Naczelny Ogrodnik ChTO.
W piątek 19 lipca na scenie w Sztygarce warszawski Teatr Montownia pokaże spektakl „Quo vadis, czyli teatr ubogi z elementami śpiewogry wg Henryka Sienkiewicza”. – Ten teatr to nasz stały gość. Umawiamy się z nim z rocznym wyprzedzeniem. Publiczność dopisuje zawsze i to w nadkompletach – przypomina Naczelny Ogrodnik.
Żart sceniczny świetny aktorsko
Ta dowcipna i ironiczna trawestacja dzieła tego „pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego” (jak napisał o nim Witold Gombrowicz) to wielki popis satyryczny Montowni w duchu Monty Pythona. Żart sceniczny świetny aktorsko. Na scenie nie zabraknie mnóstwa postaci z książek i kina, chociaż aktorów jest tylko czterech. Szybkie tempo akcji, cięty dowcip, błyskawiczne metamorfozy i… piosenki. Takiego Sienkiewicza jeszcze nie było! Aktorzy Montowni sięgają tu zarówno do starogreckiej komedii attyckiej, jak i teatru elżbietańskiego. Wszystko po to, żeby zamienić opowieść w szalony karnawał. Przy nich przecież nigdy nie można się nudzić, bo też i sami na scenie doskonale się bawią. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu jest ulubieniec chorzowskiej publiczności – Rafał Rutkowski, który również w nim występuje. Początek o godz. 19, bilety: 24 zł.
Sztygarka dla dorosłych
To nie wszystko – ok. godz. 22 zaplanowano drugi spektakl w ramach nowego cyklu „CHTO PO CIEMKU, czyli Sztygarka dla dorosłych”. Teatr Papahema z Białegostoku oraz (ponownie) Rafał Rutkowski pokażą „Niepodległość słoików. Stand-up Comedy ze specjalnym udziałem lalek”. Będzie to komedia, dramat, stand-up i muppet show w jednym.
– „Maniak po ciemku” to jedna z moich ulubionych audycji Wojciecha Manna. Postanowiłem strawestować ten tytuł. To rodzaj furtki, aby zespoły zapraszane z daleka zagrały nie raz, a np. dwa w ten sam wieczór, ale pod różnymi szyldami – wyjaśnia Brożek.
Muppety pomagają
Rutkowski opowie w tym spektaklu o ekscytacjach i zgryzotach ryzykantów, których nadzieja na lepsze jutro przywiała do Warszawy, pępka świata zwanego Polską. Temat aktualny, bo przecież wszyscy, niezależnie od wieku, płci, wzrostu, wyznania i orientacji, w jakiś sposób zmierzamy do Warszawy. Tęsknota za stolicą jest jak ten spektakl: demokratyczna, tolerancyjna i poprawna politycznie. Żeby nie być gołosłownym, aktor zaprasza do swojego show kilka postaci, które poręczą za jego gadaninę, wypruwając sobie flaki – muppety. Ale nie takie zwyczajne, tylko rozgadane, rozśpiewane i chętne do intymnych zwierzeń freaki z całej Polski: Podlaski Śledź, Miś z Zakopanego, Aktor z Prowincji oraz Warszawska Syrenka! Bilety: 13 zł.