5 miejsce, które warto odwiedzić w Dzień Sztuki Wolnej
Odwiedzając muzeum, na jedno dzieło poświęcamy tylko 8 sekund (statystycznie, rzecz jasna). Sobotni Dzień Sztuki Wolnej zachęca do tego, by oglądać mniej, ale uważniej.
W tegorocznym Dniu Sztuki Wolnej, który odbędzie się w sobotę o godz. 12, weźmie udział 98 muzeów i galerii z 45 miejscowości w całej Polsce. Każde z miejsc przygotowuje specjalne wydarzenia, które przybliżą historię maksymalnie pięciu dzieł sztuki i zachęcą do dalszej dyskusji na ich temat. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest „Miłość” i wokół niej będzie się koncentrować część wydarzeń. Polecamy 5 miejsc.
PARK RZEŹBY W KRÓLIKARNI
WARSZAWA, UL. PUŁAWSKA 113A
Królikarnia o godz. 12 zaprasza na prowadzony przez Katarzynę Kucharską-Hornung spacer po parku Rzeźby. Uczestnicy będą kontemplować pięć dzieł – „Pocałunek” i „Donna Seduta” Marii Papy Rostkowskiej, „Rycerza” Kazimierza Żywuszki, „Fatum. Dusza odrywająca się od ciała” Xawerego Dunikowskiego oraz zespół rzeźb ogrodowych Marii i Bolesława Cybisów. W razie brzydkiej pogody spacer odbędzie się po Magazynach Studyjnych.
TEATR IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
KRAKÓW, UL. ŚW. DUCHA 1

Będzie można wziąć udział w dyskusji o jednym, ale za to wyjątkowym, czyli teatralnej kurtynie Henryka Siemiradzkiego. Rozmowę, która rozpocznie się o godz. 12, poprowadzi Bartek Oskarbski, wieloletni inspicjent i znawca teatru.
MALARSTWO MONUMENTALNE NA ZASPIE
GDAŃSK, ZBIÓRKA POD KLUBEM PLAMA GAK, UL. PILOTÓW 11
Motywem zaczynającego się o 12 spaceru będzie „Miłość”, a przewodnik przeniesie uczestników do 2011 r. i trzeciej edycji festiwalu Monumental Art, w czasie którego artyści zmagali się z tematem „Miłość to pokusa”. Na trasie wycieczki znalazły się murale autorstwa Joanny Skiby z Polski, Runa i Dema z Włoch, Ekty ze Szwecji oraz Prozaca z Brazylii.
Komu Łempicką, komu? Obraz słynnej malarki do zobaczenia i kupienia w Polsce
MUZEUM WSPÓŁCZESNE
WROCŁAW, PLAC STRZEGOMSKI 2A
Od godz. 12 do 14 przy pięciu słynnych pracach stać będą wolontariusze, którzy opowiedzą kryjące się za nimi historie. Więcej będzie można dowiedzieć się o „Rejestracji intymnej” Natalii LL, „Sercu” Beaty Stankiewicz-Szczerbik, „Portrecie małżeńskim Wioletty i Olgierda Chmielewskich” Ignacego Czwartosa, „Trenie” Joanny Pawlik i „Dragon Head” Mariny Abramović.
MUZEUM KINEMATOGRAFII
ŁÓDŹ, PLAC ZWYCIĘSTWA 1
Motywem przewodnim jest miłość także ta do filmu. Muzeum Kinematografii o godz. 12 pokaże statuetkę Oscara i opowie o historii tej nagrody, zaprezentuje tajemniczy plakat do filmu z muzyką Krzysztofa Komedy pochodzący z okresu lat 60. oraz zaprosi w kosmiczną podróż z Misiem Colargolem.