Nowe galerie sztuki w Warszawie [PRZEWODNIK]
Działają od niedawna na Saskiej Kępie, Muranowie, Pradze. Można w nich obejrzeć, a także kupić prace współczesnych artystów. Sprawdź, jakie nowe galerie sztuki powstały ostatnio w Warszawie.
GALERIA JEDNOSTKA
UL. ANDERSA 13. CZYNNE WT.-SOB. W GODZ. 12-18. WSTĘP WOLNY

Jednostka działa od połowy października pomiędzy galerią Starter i Stacją Muranów. Prowadzi ją Katarzyna Sagatowska, fotografka i kuratorka, organizatorka m.in. cyklu spotkań „Wszyscy jesteśmy fotografami”. Pierwsza wystawa pt. „Dzień dobry” prezentuje prace artystów współpracujących z Jednostką: Rafał Milach przygotował grafikę i instalację zainspirowane wnętrzem galerii, a Dorota Buczkowska obiektem z żywicy i szkła nawiązała do patronki skweru, przy którym znajduje się galeria XIX-wiecznej kompozytorki Tekli Bądarzewskiej. Zobaczymy też m.in. zdjęcia Andrzeja Tobisa i Tomka Tyndyka. Z kolei Weronika Gęsicka przedstawia tajemniczą maszynę, wokół której w sobotę w godz. 14-18 odbędzie się pierwsze wydarzenie towarzyszące wystawie. Za pomocą owej maszyny każdy będzie mógł zrobić sobie własną pamiątkę.
Polecamy wystawy, dla których warto ruszyć w podróż po Polsce
POP UP GALERIE W KONESERZE
CENTRUM PRASKIE „KONESER”, PL. KONESERA 2. WSTĘP WOLNY
Na pl. Konesera w Centrum Praskim w dawnej fabryce wódek można wejść od strony ul. Białostockiej. W nowoczesnym pasażu otwarto pierwsze butiki i sklepy, ale wciąż jest tu wiele niewykorzystanych jeszcze pomieszczeń. Właśnie w ich surowych wnętrzach pod koniec września powstały tzw. pop-up galerie, czyli galerie tymczasowe.

W największym z takich pomieszczeń do 4 grudnia odbywa się wystawa pt. „Nowy porządek” towarzysząca festiwalowi Street Art Doping. Biorą w niej udział znani artyści streetartowi, m.in. 1010 – autor tzw. dziury na ścianie kamienicy na ul. Targowej czy Cekas, twórca słynnej instalacji „Cisza” na budynku w Łodzi, a także: Maciej Boszkov, Bartosz Janczak, Nawer, Proembrion czy SC Szyman. Do tej pop-up galerii wchodzi się osobnym wejściem od strony pl. Konesera i jest ona czynna w pt. w godz. 17-20, w sob. w godz. 12-20 i w nd. w godz. 12-18. Mniejsze galerie działają w godzinach otwarcia pasażu (pn.–sob. w godz. 10-21, niedziele handlowe w godz. 10-20), a można w nich obejrzeć wystawę współczesnego polskiego designu, czyli ubrań, tkanin, mebli czy naczyń pt. „Textura”; zdjęcia z cyklu „London Outsider” Bartosza Maciejewskiego; a także komiksy oparte na historiach najstarszych prażan z cyklu „Praga gada”.
GALERIA NANAZENIT
UL. ZWYCIĘZCÓW 15. CZYNNE PN.-SOB. W GODZ. 12-19. WSTĘP WOLNY
Galeria Nanazenit powstała pod koniec września na Saskiej Kępie. Założycielka Natalia Grewińska chce pokazywać tu głównie malarstwo abstrakcyjne, ale też grafikę, fotografię, rzeźbę.

Pierwsza wystawa, którą możemy oglądać jeszcze tylko do soboty, to „Cyklodrony” Ivo Nikicia, artysty urodzonego w Serbii, a mieszkającego i pracującego w Warszawie, malarza, fotografa, autora instalacji, wideo i akcji w przestrzeni miejskiej.
Wystawa "Cyklodrony" w nowej galerii na Saskiej Kępie
Kolejno w planach galerii Nanazenit są: wystawa młodych artystów polskich (od 21 października) i wystawa prac Lii Kimury pt. „Unknown selfie” (od 22 listopada). Lia Kimura to debiutująca malarka i projektantka japońskiego pochodzenia.
GALERIA UKRAIŃSKA
WIADUKT PRZY UL. ZYGMUNTA SŁOMIŃSKIEGO
Streetartowa Galeria Ukraińska powstała pod koniec sierpnia z okazji 27. rocznicy niepodległości Ukrainy m.in. z inicjatywy Fundacji Klamra. Działa pod wiaduktem przy ul. Słomińskiego naprzeciwko Dworca Gdańskiego. Na filarach wzdłuż ścieżki rowerowej ukraińscy i polscy artyści: Svitlana Bezkorovaina, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski stworzyli murale ukazujące motywy z ukraińskiego malarstwa ludowego, a także wizerunki znanych osób ubranych w ludowe ukraińskie stroje, m.in.: Andrzeja Seweryna czy Joanny Jabłczyńskiej.
Co nowego w galeriach i muzeach? Sprawdziliśmy!
GALERIA ŚMIERĆ FRAJEROM
Nie ma stałej siedziby i jest najbardziej zbuntowanym i niszowym projektem spośród wszystkich tu wymienionych, a zarazem śledzącym modne zjawiska w najmłodszej sztuce współczesnej. Na razie Galeria Śmierć Frajerom ma na koncie jedną wrześniową wystawę w budynku dawnej fabryki na ul. Grochowskiej. Wystawa trwała dwa dni i nazywała się po prostu „Zapraszam na wernisaż”, a można było zobaczyć prace takich artystów jak Zuzanna Bartoszek czy Gregor Różański. Przed nami kolejna propozycja Galerii Śmierć Frajerom – wystawa „Zapraszam na wernisaż#2”, której podtytuł brzmi: „GROBING 2018 praktyczne porady”. Odbędzie się od 27 do 31 października w Przestrzeni Mir’ów na ul. Grzybowskiej 51. Zobaczymy prace m.in.: Trashtodd, Klaudii Kieczmerskiej, Stacha Szumskiego czy Nikodema Baisera, a z programem muzycznym wystąpi queerowa gwiazda Bella Ćwir.